خستگي و ضعف و ماساژ 

آیا زود خسته می شوید ؟ به چه دلیل است ؟ ضعیف هستید یا توانایی ندارید ؟

 

دکتر من خسته ام.....
در طول روز پزشکان بارها بارها از بیماران شان شکایت از ضعف و خستگی را می شنوند.
این وضعیت بسیار رایج است.

هرقدر که خستگی به کمک آسیب شناسی، امکان توضیح این عاضه را به ما می دهد به همان میزان هم یک پزشک در مقابل خستگی صرف، درمی ماند که آیا این خستگی اختلالی در سلامتی است یا افسردگی؟ استرس است یا  فکر وخیال؟

زمانی که وضعیت و کیفیت زندگی دستخوش تغییر می شود، وقتی که ضعف و خستگی، بی خوابی، بی اشتهایی و بدخلقی را به دنبال دارد؛ زمان آن است که دست به کار شد و اقدامی کرد.

مشاوره پزشکی
پزشک در مقابل یک خستگی مزمن تعدادی سوالات خاص را برای بیمار مطرح می کند و او را مورد معاینه بالینی قرار می دهد تا بتواند به بیماری احتمالی او از جمله بیماری های: عفونی، قلبی، گوارشی، ریوی، هورمونی و... پی ببرد. وی همچنین اختلالات خواب، تغذیه و یا کمبود ویتامین را نیز بررسی می کند.

مشاوره بر اساس تفاوت های سنی، جنسی و عادات زندگی بیمار انجام می شود. برای مثال اولین تشخیص پزشک در مورد یک کودک، معمولا بیماری عفونی کودکان یا عفونتی در حوزه ریه است که قطعاً این تشخیص در مورد خانم های بزرگسال متفاوت خواهد بود.

مشاهدۀ تب،کاهش وزن، معاینۀ پوست، دهان، چشم ها، شکم، نقاط گانگلیونیک؛ بررسی بخش های داخلی ریه و قلب از طریق گوش دادن و معاینه اعضای بدن و مفاصل جزئی از معاینات متداول را تشکیل می دهند.

یک معاینۀ مختصر از سیستم عصبی می تواند مشکلات عصبی را شناسایی کند. اگر بیمار سفری به کشوری داشته که آنجا اصول بهداشتی در سطح ابتدایی است، نتیجۀ مشاوره به سمت یک بیماری احتمالاً عفونی تمایل خواهد داشت.

آزمایش خون و تصاویر پزشکی
اگر معاینه پزشکی مشکوک به یک بیماری خاص باشد، معاینات تکمیلی برای یک تشخیص و یا چکاپ دقیق تر پیشنهاد می شود، همچنین می توان بیمار را به متخصص معرفی کرد.

هنگامی که
معاینات بالینی بی حاصل باشد آزمایش خون یا حداقل شماره گذاری فرمول خونی که تعداد گلبول های قرمز ، سفید و پلاکت های خون را معین می کند، لازم می شود. همچنین تعیین مقدار دوز پروتئین یا گلوکوز و تعیین مقدار گرم یون برای بررسی اختلال در غلظت سدیم، پتاسیم، کلسیم و احتمالا تعیین مقدار دوز آهن و منیزیم نیز ضروری است.

چکاپ هپاتیت و عناصر مختلف دیگری نیز که می توانند باعث سندرم التهابی شوند، هم مهم اند.

گرفتن خون به پزشک این امکان را می دهد که به آسیب شناسی بدن توجه کند و سپس معاینات دقیق تری را انجام دهد مانند: تعیین مقدار دوز هورمونی.

هنگامی که یک عضو خاص بدن محل احتمالی یک بیماری باشد، می توان با مجموعه ای از تصاویر پزشکی آن بیماری را تشخیص داد. مانند (رادیوگرافی، اسکن، MRI
و حتی آندوسکوپی).

گاهی خستگی و ضعف توجیه پزشکی ندارد
شرایط متفاوتی باعث خستگی می شوند که باید تا حد ممکن از آنها اجتناب کرد یا به نحو احسن را مدیریت شان نمود.

ریتم یک زندگی گیج کننده
دوره های زندگی خسته کننده هستند و اجتناب کردن از ضربه های ناگهانی مشکل است. برای مثال هنگامی که بچه ها کوچک هستند، فرد نیازمند کمک است: کار، مسیرهای رفت و آمد، مهدکودک و پرستار، کلاس ها، شستشو، غذا درست کردن ،کارهای خانه .... همگی باعث می شوند که وقت کمی برای استراحت باقی بماند، مخصوصا اینکه شب ها هم به خاطر بی خوابی نوزادان نمی توان استراحت کرد.

تعداد خانم هایی که این دورۀ افسردگی همراه با خستگی و ضعف مزمن را نداشته باشند، اندک است..

تمرینات ورزشی فشرده
انجام بیش از حد تمرینات ورزشی برخلاف تمرینات ورزشی متمرکز نیز باعث خستگی می شود و می تواند با لاغر شدن، بی خوابی، خستگی عضلانی و تضعیف بیهودۀ سیستم عملکرد بدن همراه باشد.

پذیرفتن مسئولیت و مدیریت کردن خستگی
در منزل
باید ریتم زندگی تان را آرام کنید، باید برای نشستن و استراحت کردن وقت بگذارید و به بچه ها و همسرتان بگویید «بس» است.

بایستی برخی از وظایف مربوط به خانه را به همسر و بچه ها (البته هنگامی به اندازه کافی بزرگ شدند) سپرد و از وسواس در کارهای خانه دست کشید؛ نباید زیاد سخت بگیرید.

از آخر هفته تان با عوض کردن آب و هوا بیشترین لذت را ببرید، می توانید با فرزندانتان پیاده روی کنید. حتی اگر در خانه می مانید، باید ریتم زندگی تان را تغییر دهید.

فعالیت جسمی منظم این امکان را به ما می دهد که بر ای خودمان وقت بگذاریم، بعلاوه این کار برای سلامتی، قلب و وزن نیز بسیار مفید است.

رفع خستگي و ماساژ

همه ما پس از پشت سر گذاشتن روزي پرتنش و خسته کننده، مجبوريم فشارهاي وارد بر عضلات و اعصاب خود را به نحوي برطرف کنيم. توصيه هاي زير در عين سادگي نتايج سودمندي دارند و خوابي راحت و آرام را به همراه مي آورند:

* ماساژ محکم تمام بدن به مدت ده دقيقه باعث بازگشت نيرو در بدن مي شود. البته دست تان به همه جاي بدن نمي رسد، ولي تا هر جاکه مي توانيد ماسا ژ دهيد. اين کار را مي توانيد با روغن گياهي يا روغن ماساژ انجام دهيد و با نوازش، ضربه زدن و لرزاندن اندام ها بدن خسته خود را ماساژ دهيد.

 

* دو طرف حوله يا وسيله اي شبيه به آن را با دو دست محکم بگيريد و دست ها را از بالا يا پايين به پشت ببريد و به شکل منحني بر ستون فقرات و پهلوها بکشيد. اين حرکت خستگي عضلات را در ابعاد وسيعي برطرف مي کند.

* دوش آب گرم با فشار شديد، به ويژه زماني که ماهيچه هاي پشت و گردن مدتي نسبتا طولاني در معرض فشار آب باشند، در تسکين خستگي هاي روحي و جسمي ثمربخش است.

* ميل کردن نوشابه اي خنک همراه با ويتامين هايي از ميوه هاي تازه، لذت و آرامشي فراوان به همراه دارد.

* بوکردن اسانس اکليل کوهي، شمعداني و نيز اسانس ريحان آرام بخش است.

* گوش دادن به يک موزيک شاد راه خوبي براي يافتن انرژي دروني است. البته موسيقي هاي تند توصيه نمي شود، چون شما را بيشتر عصبي مي کند.

* چند نرمش سبک و کششي، به رفع خستگي روزانه کمک شاياني مي کند.

به زودی در این وبسایت روشهای چگونه خود را ماساژ دهیم آموزش داده میشود .

 بازگشت به صفحه اصلی

 © 1389 مرکز آموزش ایران ، تمامي حقوق محفوظ است
Copyright © 2010 IranBodyWork.com , All rights reserved