ماساژ ، آموزش ماساژ ، ماساژ ورزشی ، مدرک بین المللی ماساژ ، ماساژ آروما ، تای ماساژ ، ماساژ ، ماساژ با روغن ، ماساژ پاها ، ماساژ با سنگهای داغ ، ماساژ فوت رفلکسولوژی ، ماساژ روی صندلی ، ماساژ تایلندی ، تای ماساژ ، ماساژ سوئدی ، ماساژ عمومی ، ماساژ آکادمیک ، ماساژ بدن ، فیلم آموزشی ماساژ ، مربی ماساژ ، ماساژ ریلکسیشن ، ماساژ با هربال کمپرس ، ماساژ گیاهی ، ماساژ بدن ، ماساژ با لباس ، دوره های ماساژ ، کلاس ماساژ ، کارگاه عملی ماساژ ، انواع ماساژ، مربیگری ماساژ ورزشی ، روغن ماساژ

 

مرکز بین المللی آموزش ماساژ ایران 

 

تبریک به تمامی ورزشکاران شناگر ایرانی 

  تیم  شنای  استان  فارس در رده سنی 11 تا 17  سال به مقام اول کشوری و  در رده سنی زیر 10 سال به  مقام دوم کشوری  رسید ، این پیروزی را به آنها و ورزشکاران استان  فارس  تبریک وبرای کلیه ورزشکاران ایرانی  آرزوی موفقیت و  پیروزی در رقابت های بین المللی داریم   

برای دیدن بقیه عکسها بر روی عکس کلیک کنید

 اتحادیه انجمن های طب سنتی 

مرکزآموزش ماساژ ایران نماینده کشورهای خاورمیانه

 قسمت اول مقاله ارسالی آقای آرش شمس


تاریخچه شنا :
ظهور و گسترش شنا، ریشه در احتیاجات عصر انقلاب صنعتی و شهرنشینی اواخر قرن نوزدهم دارد. این توسعه ابتدا از انگلستان آغاز شد و از آنجا به قاره اروپا و آمریکا و سرانجام به همه دنیا گسترش یافت. 
اولین استخرهای سرپوشیده به ترتیب در شهرهای لیورپول ۱۸۳۸، وین ۱۸۴۲ و برلین ۱۸۵۵ ساخته شد و بعد از آن اولین تشکیلات شنا شکل گرفت. 
در سال ۱۸۶۹ برخی از باشگاههای لندن به انجمن شنای «متروپولتین» پیوستند که در سال ۱۸۷۴ به انجمن شنای بریتانیا تبدیل شد. در سال ۱۸۸۴ اتحادیه شنای آماتور شکل گرفت و دو سال بعد با انجمن شنای بریتانیا تلفیق شده، انجمن شنای آماتور بریتانیا ASA را پدید آوردند. 
سرانجام با عبور کاپیتان متیو وب از کانال مانش در سال ۱۸۷۵ و پدید آمدن باشگاهها و فدراسیونها در کشورهای مختلف اروپا، آمریکا و استرالیا، شنا محبوبیت یافت وارتباطات و مسابقات بین‌المللی شروع شد. 
در آن زمان رشته‌های شنا تا بدین حد متنوع نبودند. تا مدتها شنای قورباغه و شناهایی که از شنای قورباغه نشات گرفته بود مثل شنای پهلو و شنای پشت حکمفرما بودند. بعدها شنای انگلیسی پهلو دست بالا به وجود آمد که هنگام استراحت، دست بالا قرار می‌گرفت. 
تروجن با مشاهده بومیان آمریکایی، استراحت دست را به تناوب، خارج از آب قرار داد و این شنا را با یک ضربه پای قورباغه ترکیب کرد. 
پیشرفت بعدی اجرای دو ضربه پا در یک دور شنا بود یعنی یک ضربه در هر حرکت دست که موجب کوتاهتر و سریع شدن حرکات دست شد. بعدها ضربه عمودی پا جایگزین ضربه پای شنای قورباغه شد و شنای کرال سینه متولد شد. ریچارد کاویل استرالیایی این حرکت را در اوایل قرن بیستم با نام ضربه کرال استرالیایی با چهار ضربه پا معرفی کرد و در سال ۱۹۵۶ هموطن او سسیل هیلی این حرکات را به اروپا برد. در همین زمان کرال در آمریکا پیشرفت کرد و بالاخره شیوه آمریکایی شش ضربه پا جهان را فتح کرد. 
شنای پشت هم همین الگو را دنبال می‌کرد تا سال ۱۹۰۸ شیوه سُنتی شنای پشت حاکم بود ولی از المپیک ۱۹۱۲ قهرمانان تنها کرال پشت را اجرا کردند. 
تا قبل از ساخت سکوی شیرجه، شناگران در آب «استارت» می‌زدند یعنی قبل از شروع مسابقه در آب می‌ایستادند یا دراز می‌کشیدند. 
در سال ۱۹۳۳ یک آمریکایی به نام «هنری میوز» نوع جدیدی از شنای قورباغه را در مسابقات به نمایش گذاشت او زمان استراحت (Recovery)، دست‌ها را مانند کرال سینه خارج از آب قرار می‌داد و شنای پروانه را توسعه داد. نزدیک به دو دهه فرق زیادی بین این روش و قورباغه قایل نبودند، کاربرد هر دو شیوه در شنای قورباغه بود و حتی شناگر می‌توانست هنگام مسابقه یکی را به دیگری تبدیل کند. اما این شیوه درگیری‌های زیادی ایجاد کرد. 
تا آنجا که مجله سویمینگ تایمز این‌گونه از المپیک ۱۹۴۸ لندن گزارش داد: 
توفان جدیدی وزیدن گرفته است که می‌تواند به شکاف درفینا منجر شود. 
هشدار سویمینگ تایمز از آنجا بود که هفت نفر اول شنای ۲۰۰ متر قورباغه در فینالی که در ویمبلی برگزار شد از شنای پروانه استفاده کرده بودند و به این ترتیب بگومگوهای شدیدی در کنگره فینا بوجود آمد. 
سرانجام از بین ۷۳ رای دهنده در فینا ۴۲ نفر رای بر جدایی شنای پروانه از شنای قورباغه دادند و اعلام کردند تدوین قوانین و مقررات مسابقات شنا باید به «سازمان اداری فینا» ارجاع شود. 
سازمان اداری فینا در هشتم اگوست ۱۹۴۸ پیشنهاد کنگره را پذیرفت. اما IOC از افزایش برنامه شنای المپیک خودداری کرد. ریتر دبیر افتخاری فینا در ۱۱ آگوست ۱۹۴۸ در نامه‌ای به همه اعضای سازمان اداری از آنان خواست تصمیم جدی اتخاذ کنند. 
از میان ده عضو، نه عضو به درخواست ریتر پاسخ دادند که سه نفر شنای پروانه را شنایی کاملاً جدید و مجزا از قورباغه دانستند و شش عضو آن را هم‌ردیف شنای قورباغه می‌دانستند. به این ترتیب با وجود مخالفت رییس وقت فینا، باز هم دو شیوه شنا به شنای قورباغه رسمیت یافت. 
در سال ۱۹۳۵ جک سیگ شناگر آمریکایی نوعی ضربه پا مانند دم ماهی را ابداع کرد او و مربی‌اش آرم بروستر شنای «دولفین قورباغه‌ای» را به وجود آوردند. این نوع شنا به دلیل شکل عمودی حرکتش تا سال ۱۹۵۲ به عنوان شنای پروانه و زیر مجموعه شنای قورباغه محسوب می‌شد. سرانجام در کنگره فینا که به مناسبت المپیک هلسینکی برگزار شد، شنای قورباغه و پروانه از هم جدا شدند و شنای دلفینی با نام شنای پروانه پذیرفته شد. 
در مسابقات المپیک ۱۹۵۶ هنگامی که ما سارویورکاوا قهرمان المپیک و چند تن دیگر از شناگران بیشتر مسیر را در زیر آب شنا کردند مشکلاتی جدید شکل گرفت. کنگره فینا تصمیمی جدید اتخاذ کرد که به دنبال آن شنای زیرآبی حذف شد و شناگران موظف شدند هنگام هر شروع و برگشت سر خود را به شکلی قرار دهند که آب را بشکافد. فقط در شنای قورباغه فرو رفتن در آب مجاز بود ولی در هر دو (چرخه) سر باید یکبار آب را می‌شکافت. کنگره فینا در المپیک ۱۹۸۸ تصمیم گرفت شنای زیرآبی را به میزان حداکثر ۱۵ متر مجاز بشمارد چون در این دوره استفاده از ضربه دولفین در شنای کرال پشت افزایش یافت. 
پرافتخارترین شناگر المپیک در همه دوره‌ها، مارک اسپتیز آمریکایی بود که در بازیهای مونیخ موفق به کسب هفت مدال طلا شد که چهار مدال انفرادی و سه مدال در رقابتهای امدادی و همراه با سایر هم تیمی‌هایش بود. 
در بین زنان نیز کریستین اتو با کسب شش مدال طلا در المپیک ۱۹۸۸ سئول که شامل چهار طلای انفرادی و دو طلای امدادی بود پرافتخارترین زن در مسابقات شنای المپیک محسوب می‌شود. 
برخی از مسابقاتی که در حال حاضر فینا برگزار می‌کند عبارتند از: 
1- مسابقات شنای قهرمانی جهان 
2- مسابقات جام جهانی شنا 
3- مسابقات نخبگان شنای جهان 
ـ مسابقات جهانی شنا در استخرهای کوتاه مسیر 50 متر و 25 متر

شنا :

میتوان گفت که شنا معمولترین ورزش ابی میباشد.که به شیوه های مختلف کرال سینه کرال پشت قورباقه و پروانه اجرا و تقسیم بندی شده و شما می توانید شنا را با اموختن یکی از انواع ان اغاز کرده و پس ازمهارت یافتن در ان به یاد گیری انواع دیگر شنا بپردازیدو به جرات می توان گفت که شنا ورزشی است کاملا متفاوت در بین تمامی ورزش ها و ورزشیست بسیار عالی و همچنین(پيامبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) مسلمانان را به فراگيرى و انجام ورزشهاى شنا، تيراندازى و اسب دوانى تشويق فرموده و بعضا ترك اين اعمال را مورد نكوهش قرار داده اند و از جمله حقوق فرزندان بر والدين تعليم شنا و تيراندازى را نيز ذكر فرموده اند).

مزایای ورزش شنا :

علی رغم سبکی بدن در اب شنا ورزشی سنگین به شمار میرود و تمام عضلات اصلی بدن را به حرکت وامیدارد و همچنین شنا علاوه براستفاده از گروه های متعدد ماهیچه ها موجب انعطاف پذیری و حفظ نرمی مفاصل به خصوص در ناحیه لگن و گردن وشانه و دست و پا می باشد و همچنین می توان گفت که شنا از دسته ورزشهای ایروبیک هوازی میباشد وهمچنین از مزایای دیگر ورزش شنا میتوان به کاهش فشار خون اشاره کرد که به نوبه خود موجب کاهش سکته قلبی میشود در این ورزش توان قلب بالا رفته و میزان خون پمپ شده در کل اندام های بدن توسط قلب افزایش میا بد وبا افزایش جریان خون در ریه موجب سوخت کالری بیشتر میشود و همچنین در طول یک ساعت شنای موزون ارام و پیوسته مقدار کالری سوخته شده در بدن بین 500 تا 800 کالری انرژی می باشدکه درهر رشته شنا این میزان کالری سوخته شده فرق دارد.پس می توان گفت که شنا دارای مزایای جسمی و روحی و روانی و همچنین اجتمای می باشد که تعدادی از این مزایای عمومی عبارتند از :

1-      بهبود یافتن قدرت فیزیکی بدن و انعطاف پذیری بدن.

2-      بهبود استقامت فیزیکی بدن وتعادل عضلانی بدن.

3-      تناسب اندام.

4- بهبود جریان خون.

5-      قلب قدرتمند.

6-      بهبود جریان خون در کل بدن.

7-      کنترل وزن.

8-      توان بخشی درمانی برای عضلات مستهلک واسیب دیده وبهبود اسیب های بدنی.

9-      از بین رفتن اضطراب و تنشهای روحی و روانی.

10- افزایش انرژی در کل بدن.

و...

و همچنین این تصور غلط در مورد شنا وجود دارد که چون بدن در طی شنا کردن متحمل فشار زیادی نمی شود پس نمی توان ان را ورزش خوبی دانست در صورتی که هرچند بدن در اب سبک می شود اما برای هر حرکت باید بر مقاومت اب غلبه کرد که باعث می شود انرژی زیادی مصرف شودپس بدین ترتیب می توان گفت راه رفتن دراب از راه رفتن در خشکی کالری بیشتری انرژی می سوزاند.

انواع ورزشهای قابل اجرا دراب :

1-      انواع راه رفتن ویاحتی دویدن سریع و اهسته در سطح ویا عمق اب .

2-      ایروبیک در اب.

3-      یوگا ویا حرکات خاص نرمشی در اب.

4-      حرکات کششی خاص برای انعطاف پذیری بدن در اب.

5-      ورزشهای خاص برای تقویت بدن و تناسب اندام در اب.

6-      حرکات و ورزشهای خاص در لبه استخر.

7-      شنا کردن رشته های مختلف شنا.

8- انواع حرکات اب درمانی.

و...

شنا و ماساژورزشی یااسپورت ماساژ :

از انجا که ورزش حرفه ای شنا مثل بقیه ورزش ها مکمل های خاص خود را دارا می باشد که می توان ماساژ اسپورت رایکی از مکمل های بسیارمفید برای این ورزش حرفه ای نام برد.اینجانب طی تحقیق و بررسی هایی که درعرض چندین ماه بر روی اعضائ تیم شنای استان فارس درسال1389 علی الخصوص نخبه های این رشته به عمل امده پی به نتایج چشمگیری در این رابطه شده ام که  به جرات می توان گفت بازده یا راندمان کاری شناگری که زیر نظر یک تراپیست بوده در فصل های مختلف تمرینی تاشناگری که زیر نظر تراپیست نمی باشد بسیارفرق میکند.که باید گفت همان جورکه در فصل های مختلف تمرینات تخصصی شنا ، تغیرکرده همان جور هم تکنیکهای ماساژو زمان ماساژنیز تغییر میکند که اگراین برنامه ریزی دقیق باشد راندمان یا بازده فیزیکی بدن راتا10% افزایش خواهدداد که البته باید این را مدنظرقراربدیم که این بازده کاری در شنای حرفه ای سرعتی به بالاترین حد (10%Maximum)خواهد رسید ودرشنای حرفه ای استقامتی به بالا ترین حد(5%Maximum ) تقلیل پیدا میکند که ما متوجه خواهیم شدکه از بین پارامترهای مختلف از قبیل تغذیه مناسب برای یک شناگرحرفه ای وانجام تمرینات تخصصی شنا بطور مداوم در هر فصل وانجام حرکات تخصصی بدن سازی شناگردر هرفصل وهمچنین روانشناسی و روانکاوی ورزشی وژنتیک وضریب هوشی بالا وفیزیک بدن مناسب بااین رشته و...می تواند جایگاه بسیارخوبی رادر پرورش یک شناگر حرفه ای به خود اختصاص دهد.و همچنین ماساژورزشی علاوه برتاثیرات فراوان فیزیولوژیکی در بدن می تواند تاثیرات روحی و روانی فراوانی راداشته باشدکه باعث می شودفشارهای عصبی واسترسهاوهیجان ها تا میزان قابل توجه ای پایین امده وشناگررابسوی ارامش سوق داده.

تاثیرات ماساژ ورزشی در ورزش شنا :

1-      بهبود سیستم گردش خون درکل بدن.

 2-      کمک به بهبودتوان از دست رفته عظلات در کل بدن.

3-      کمک به تقویت مفاصل و لیگامنتهای مفاصل وبافتهای اطراف ان.

4-      کمک به کاهش درد در عضلات و بافت های بدن بر اثر کوفتگی یا گرفتگی عضلات.

5-      کمک به باز شدن غددچربی ومجاری عروقی و تسریع گردش خون در پوست بدن.

6-      تاثیرات روحی و روانی که باعث پایین امدن اضطراب وهیجان وفشارهای عصبی.

7-      رفع خستگی در کل بدن.

8-      کمک به فرم دادن عضلات.

9-      جلوگیری از بسیاری ازبیماریها.

10- تقویت عضلات بدن.

پایان قسمت اول

 مهندس آرش شمس


 © 1389 مرکز آموزش ایران ، تمامي حقوق محفوظ است
Copyright © 2010 IranBodyWork.com , All rights reserved

Web Statistics