آموزش کایروپرکتیک ، ماساژ درمانی

توجه : ظرفیت دوره تیرماه 1390 تکمیل شده است ، و دوره بعدی در شهریورماه 1390 درکشور ایران و یا امارات و یا ترکیه برگزار خواهد شد ، با توجه به محدودیت تعداد نفرات مورد پذیرش ، الویت با پرداخت کنندگان شهریه میباشد

برگزاری دوره ماساژ کایروپراکتیک ( کایروپرکتیک )

چندمین دوره آموزشی ماساژدرمانی  کایروپرکتیک توسط مرکز بین المللی آموزش ماساژ اینبار به زبان فارسی برای فارسی زبانان عزیز در تاریخ تیر ماه 1390  در  کشور امارات برگزار میگردد . شایان به ذکر است در صورت رسیدن به حداقل تعداد متقاضیان ثبت نامی از ایران ، این دوره در ایران برگزار خواهد شد .  

 

دوره ماساژ کایروپرکتیک 2 بار درسال توسط مرکز بین المللی آموزش ماساژ با استفاده از اساتید دارای مدرک بین المللی مربیگری ماساژ کایروپرکتیک برگزار میگردد . که متقاضیان این دوره را بیشتر پزشکان ، پرستاران ، کارشناسان رشته تربیت بدنی ، روانشناسان ، دانشجویان ، ورزشکاران و کلیه علاقمندان به این رشته درمانی ، تشکیل میدهند. و حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای حضور در این دوره ها مدرک دیپلم یا معادل آن ، و یا سابقه کار ماساژ درمانی میباشد . طول دوره 10 روز کاری میباشد و پس از اتمام دوره به شرکت کنندگان مدرک رسمی بین المللی ماساژ درمانی کایروپرکتیک ارائه خواهد شد . این مدرک لازمه تقاضای کار ماساژ کایروپرکتیک در کشورها میباشد اما در بعضی از کشورها مثل ایران از لحاظ قانونی درمانگر میبایستی دارای مدارک تحصیلی دانشگاهی مر تبط باشد و در بعضی از کشورها نیازی به تحصیلات دانشگاهی نیست  و فقط گذراندن این دوره تخصصی و داشتن مدرک بین المللی کفایت میکند . لطفا قوانین کشوری را که میخواهید در آن اشتغال داشته باشید را مطالعه کنید . 

امکان ادامه تحصیل برای دارندگان این مدرک و گرفتن مدرک بین المللی  دستیار پزشکی ،  برای دارندگان مدرک دیپلم به بالا در مرکز آموزشی  وجود دارد .

شرط حضور در این دوره گذراندن دوره عمومی آناتومی و فیزیولوژی بدن در مراکز معتبر آموزشی میباشد ،که ثبت نام شدگان میتوانند این دوره را نیز در مرکز ما در ایران بگذرانند .

شهریه دوره ماساژ درمانی کایروپرکتیک برای ثبت نام کنندگانی که  تا 31  فروردین ماه 1390 واریزی داشته باشند مبلغ 3میلیون و پانصد هزار تومان میباشد که این شهریه شامل 10 شب هتل ، 2 وعده غذا در روز و سرویس رفت و آمد از هتل به محل آموزش نیز میباشد  . شهریه برای ثبت نام کنندگانی که بعد از تاریخ اعلام شده ، واریزی داشته باشند مبلغ 4میلیون و پانصد هزار تومان میباشد . آخرین روز ثبت نام 15 خرداد ماه 1390 میباشد . با توجه به محدودیت پذیرش در این دوره آموزشی ، الویت با کسانی میباشد که واریز شهریه را زودتر انجام داده باشند و پس از تکمیل ظرفیت ،  ثبت نام انجام نخواهد شد .

 

جهت اطلاعات بیشتر و پاسخگویی به سوالات شما آدرس اینترنتی زیر معرفی شده است :

 

info@iranbodywork.com 

 

 

معرفی رشته ماساژ کایروپرکتیک

 

اگر شما تصور می كنید كه علم كایروپراكتیك یك علم جدید و نوین می باشد، در اشتباهید. باعث تعجب شما خواهد شد اگر بدانید كه نخستین تصاویری كه نشانگر درمان با دست manipulation ستون فقرات بودند در نقاشیهای ما قبل تاریخ روی دیوار غارهایی در point  le  merd در جنوب غربی فرانسه كشف شده اند. این تصاویر ممكن است نمایانگر روشهایی ابتدایی و ناشیانه و غیر تخصصی برای درمان ناراحتیهای ستون فقرات باشند، اما متعلق به سالهای bc 500،17 (قبل از میلاد مسیح) می باشند. چینی های باستان از روش درمان با دست manipulation در سالهای ac 2700 قبل از میلاد مسیح استفاده می كرده اند. در پاپیروسهای یونانی متعلق به سالهای 1500 قبل از میلاد مسیح می‌توان دستورالعمل درمان دردهای كمری را با روش مانوورهای مختلف روی پای بیمار، پیدا كرد.

Hippocrates یك پزشک یونانی بود كه در سال 377 قبل از میلاد مسیح درگذشت. او بالغ بر هفتاد كتاب در مورد شفا و درمان نوشته و یكی از طرفداران و مبلغان درمان ستون فقرات با دست manipulation بوده است. او عقیده داشته كه تنها طبیعت است كه شفا دهنده می باشد و این بدن است كه بایستی به درمان طبیعی خود بپردازد و در این میان وظیفه طبیب تنها اینست كه هر سدی را كه مانع این خود درمانی طبیعی شود را از سر راه بردارد. hippocrates بر این باور بوده كه جوهر و خمیر مایه زندگی و توانایی شفای طبیعی بدن منتجه از یك روح و روان زنده و سالم  می باشد. این عقیده كه به vitalism یا نیروی حیاتی شناخته می شود، در سایر نوشته های باستانی نیز دیده می شوند. در قرن بیستم، عقیده دیگری بنام innate  intelligence یا ذكاوت ذاتی جای باور vitalism (نیـروی حیـاتی) را گرفت. در یونـان بود كه ابـزار و وسـایل ابتدایی برای تـراكشن ستون فقرات و تصحیح و درمان در رفتگیها ابداع شد.

 روشهای ابتدایی و اولیه manipulation (درمان با دست) در سراسر دنیا بكار می رفت تا زمانیكه Daniel  david  palmer  (D.D) روش دقیق و اختصاصی و درست تنظیم كردن (adjust) ستون فقرات را كشف كرد. بعدها پسر او barlett  Joshua  palmer  ( B.J ) روش قدیمی پدرش را به فلسفه، هنر و علم مدرن كایروپراكتیك كه امروزه با آن آشنا هستیم، تغییر و توسعه داد. D.D palmer تصور می كرد كه داروهای مورد استفاده معمول كه حتی بنظر خیلی هم موثر بوده اند، تنها قادر بودند كه در بسیاری موارد تنها علائم بیماری (نه علت) را درمان كنند و عوارض بسیاری برای بیماران داشته اند. او علاقه زیادی به یافتن علت اصلی بیماری و حذف و درمان آن از طریق روشهای طبیعی داشت.

D.D  palmer در انتاریوی كانادا در سال 1845 بدنیا آمد. وقتی كه 20 ساله بود به ایالات متحده آمریكا رفت. در 18 سپتامبر 1895، D.D  palmer اولین روش درمانی تنظیم ستون فقرات (adjustment) خود را اجرا نمود. تأثیر روشهای درمانی او غالباً اعجاب آور بودند، بطوریكه باعث شد او به مطالعات خود در مورد آناتومی و فلسفه رجوع كند تا ارتباط حیاتی ما بین ستون فقرات و سلامتی را بیشتر و بیشتر درك كند. او فهمید كه قادر است با تنظیم كردن ستون فقرات (adjustment)، جابجایی های ستون فقرات وbiomechanical  intersegmental  dysfanction  subluxation را كه علت اصلی درد و شكایت بیماران می باشد را رفع كند. امروزه علم كایروپراكتیك، با تكیه دو اصل اساسی قابلیت فطری بدن در درمان خویش و توانایی دكتر كایروپراكتیك در تصحیح جابجایی ها (subluxation)، به رنج و درد بیماران پایان داده است. مبنای این علم بر پایه درمان طبیعی استوار بوده كه در هیچ روش درمانی دیگری شناخته شده نمی باشد و این علم یكی از قویترین و موثرترین روش های شفابخش در دنیای امروز شناخته شده است.

بعد از D.D palmer، پسر او B.J كه در سال 1881 بدنیا آمده بود، اعتبار زیادی در رابطه با گسترش و توسعه علم كایروپراكتیك كسب كرد و بعنوان نویسنده موفق و سخنران قابلی كه هواداران زیادی در سراسر دنیا داشت، شناخته شد. او فلسفه، علم و هنر كایروپراكتیك را در زمانیكه چیزی بیشتر در یك ساختار متزلزل شناخته نمی شد به صورت یك حرفه تخصصی در آورد، بطوریكه در سالهای 1920 تعداد دانشجویان این رشته به 2000 نفر می رسیدند.

B.J palmer بعنوان یك فرد بحث برانگیز، رویایی رك و صریح، پر انرژی و متعصب و خود رأی شناخته شده بود و در حقیقت تمامی این صفات متناسب با شخصیت او بوده اند. هیچكس به اندازه او سفر نكرده، هیچكس به اندازه او قوانین جدیدی در جهت اثبات حقانیت این حرفه و تخصص معرفی نكرده است. در سال 1926، او به ریاست انجمن بین المللی كایروپراكتیك president of international chiropractic association  (ICA) انتخاب شد. او تا زمان مرگش در سال 1961 در این سمت باقی ماند.

 

هدف كایروپراكتیك (The  chiropractic  objective)

هدف اختصاصی كایروپراكتیك تصحیح در جابجایی های مهره ها subluxation و اختلال حركتی سگمنتال bjomechanical  intersegmental  dysfunction (BID)  با روشی بی خطر و موثر می باشد. اصلاح در رفتگی تنها برای درمان بیمارانی كه علائم درد و بیماری را نشان می دهند، در نـظر گرفته نمی شود، بلكه این روش در مورد هر بیماری كه دچار subluxation مهره ها می باشد بكار می رود، علیرغم اینكه بیمار هیچگونه علائم بیماری و درد را نداشته باشد. این دكتر كایروپراكتیك است كه وجود این subluxation را تشخیص داده و با تنظیم (adjustment) ستون فقرات و تصحیح این جابجایی به بدن در راه درمان خویش كمك می كند.

بر خلاف اطلاعات نادرستی كه ممكن است در اختیار مردم گذاشته شده باشد، تنها وظیفه دكتر كایروپراكتیك (D.C) تنظیم كردن ستون فقراتی كه از حالت طبیعی خارج شده است، نمی باشد. بلكه او با این كار به بدن توانایی طبیعی خود را برای درمان این اختلال biomechanical  intersegmental  dusfunchion  (BID)، باز می گرداند. در حین adjustment، مهره جابجا شده از حالت غیر طبیعی (گیر) خود خارج شده و اختلال عملكرد آن اصلاح می شود. ای تغییر حالت مهره باعث برانگیخته شدن قدرت طبیعی بدن در درمان خودش می شود. در این حالت است كه مهره ها به حالت تراز طبیعی خود بازگشته اند. هدف نهایی درمان كایروپراكتیك اصلاح این جابجایی ها، یا به عبارت دیگر درمان اختلال حركتی مهره ای (BID) می باشد. در حقیقت همین جابجایی های كوچك هستند كه به ایجاد بیماری و ناخوشی منجر می شوند و ممكن است سیستم ایمنی ما را تضعیف كنند. ستون فقرات ما از 24 استخوان كوچك بنام مهره تشكیل شده است. هفت عدد از این مهره ها در گردن، دوازده عدد آنها در ناحیه پشت، پنج عدد در قسمت كمر قرار دارند. این مهره ها روی هم قرار گرفته اند بطوریكه اگر از جلو به این ستون نگاه شود، خط مستقیمی دیده می شود.البته خیلی بندرت افرادی یافت می شوندكه ستون فقراتشان كاملاً صاف و بدون انحنا باشد. در بیشتر مردم ستون فقرات انحنای بسیار جزیی به راسـت یا چپ دارد و حتی ممكن است یك یا چند مهره از حالت طبیعی خود پیچ خورده (twisted) و یا چرخیده (rotated) باشند.  

بیماری یا عدم تعادل (disease  or  dis-ease)

 كلمه بیماری (disease) تركیبی است از ((dis)) و ((ease)) پیشوند ((dis)) بمعنای «دور از» و ((ease)) بمعنای «حالت تراز» می باشد. بنابراین easedis را می توان عدم تعادل و هماهنگی در سیستم بدن معنا كرد. هنگامیكه در موسیقی هماهنگی harmony وجود نداشته باشد، آهنگساز ناچار است كه نتها را طوری تنظیم (adjust) كند كه یكدیگر را تكمیل كرده و بتوانند با هم هماهنگی لازم را داشته باشند. این درست همان اتفاقی است كه در بدن پس از اصلاح و تنظیم جابجائی ها (subluxations) رخ می دهد، كه همانا بازگرداندن هارمونی و هماهنگی در بدن است بر خلاف موسیقی، كه در آن ناهمخوانی و ناهماهنگی بسرعت خود را نشان می دهد، در بدن انسان اثر آن در ابتدا واضح نمی باشد.

متأسفانه مشكل اساسی اینست كه این اختلال و یا به عبارتی عدم تعادل و هماهنگی الزاماً با درد همراه نمی باشد و می تواند بدون علائم واضح سلامتی بدن را به مخاطره بیندازد. همین باعث خواهد شد كه بتدریج سیستم ایمنی بدن دچار اختلال شده و توانایی زندگی سالم رفته رفته كاهش یابد.

دلایل این جابجایی ها (subluxations) بسیار زیاد هستند و اغلب غیر قابل اجتناب. این عارضه حتی ممكن است در هنگام تولد بوجود بیاید، خصوصاً اگر زایمان با مشكل مواجه شود و نیاز به استفاده از فور سپس باشد. در سالهای خطیر رشد و زمانیكه كودك نوپا می باشد و در حال یادگرفتن راه رفتن

دفعات زیادی زمین می خورد و همین ها می توانند مشكل ساز باشند. در سنهای بالاتر، این مشكلات می توانند در فعالیت های مختلف روزمره و همچنین در اثر ورزش بوجود بیایند.

در یك فرد بالغ، خیلی موارد می تواند باعث تضعیف ستون فقرات شده و در نتیجه آن subluxations بوجود بیاید. این موارد شامل حادثه های ورزشی، تصادفات رانندگی، زمین خوردگی، حالت غلط بدن، استرسهای احساسی و حتی حمل كیفها و ساكهای سنگینی در زندگی روزمره می باشد. اگر این موارد نادیده گرفته شوند و ستون فقرات بطور مرتب توسط دكتر كایروپراكتیك معاینه و كنترل نشود، درست مثل اینست كه ما بیماری را به بدن خود دعوت كرده ایم و بدن خود را سهواً از پا انداخته ایم.

 

فلسفه كایروپراكتیك (The  philosophy of chiropractic)

 كلمه فلسفه بطور معمول تصویری از یونانی های باستان یا محققان و دانشمندان پیر در كتابخانه های پر گرد و غبار باستانی را به ذهن ما می آورد، در حالیكه (فلسفه سلامت)، علم زنده ای است كه كیفیت زندگی را تحت تأثیر خود قرار می دهد. این فلسفه بما كمك می كند در مورد چگونگی رفتار با بدنمان تصمیمات درست و بجایی بگیریم.

در بیشترین موارد، پاسخ فرد به هر گونه علائم بیماری، مصرف قرصهای مختلف می باشد تا از شر درد خلاص شود. بطور مثال به محض برخورد با علائم سرماخوردگی، داروهای در دسترس مخصوص سرماخوردگی از داروخانه تهیه ومصرف می شوند. در صورت بالا رفتن وزن، فرد به سراغ قرصهای رژیم لاغری می رود، در صورت احساس خستگی و در حالت كم خـوابی بـاز هـم دارو مصرف می شود.

سیستم طبیعی بدن به صورتیست كه هر مشكلی در داخل بدن بوجود بیاید، علامتی از قبیل درد، كهیر و... بروز می كند. در این حالت است كه سیستم هشدار دهنده بدن بكار می افتد. درست مانند چراغ قرمز روی داشبورد ماشین شما، چنین علائمی به شما هشدار می دهند كه زمان كنترل مكانیسم داخلی فرا رسیده است. در دنیای طب معمولاً به این هشدارها بوسیله روش رفع علامت، پاسخ داده می شود و نه رفع علت آن و عقیده آنان بر این است كه بیرون، درون را مداوا می كند.

اگر شما دردی در ناحیه سر حس كنید، آیا بهتر نیست علت را بیابید و در صدد رفع آن بر بیایید یا فقط و فقط به سراغ داروهای ضد درد خواهید رفت. و تصور می كنید كه مشكل بر طرف شده، صرفاً به خاطر اینكه علامت آن از بین رفته است. واقعیت اینست كه سلامتی نشأت گرفته از درون انسان است. یك بدن سالم بطور طبیعی قادر به انجام هر كاری است كه از عهده دارو بر می آید، با این تفاوت كه بدن طبیعی عمل می كند و دارو، شیمیایی. علاوه بر این، بدن خود میداند كه چه زمانی برای شروع پروسه درمانی مناسب می باشد و چه موقع باید پروسه درمانی متوقف شود و مرحله بعد از آن یعنی مرحله نگهداری (maintenance) رجوع شود. فلسفه كایروپراكتیك بر این فرض بنا نها شده است كه دنیای هستی دارای نظم خاص خود می باشد و هیچ چیز در دنیای ما بی معنا و تصادفی و اتفاقی نیست. برای هر معلولی، علتی وجود دارد. ممكن است كه ما همیشه قادر به یافتن علت نباشیم، چه رسد به درك آن، اما آنچه مسلم است هیچ چیزی تنها شانسی و بدون علت اتفاق نمی افتد. ما این را باور داریم كه در دنیای هستی یك نظم هوشمندانه حاكم می باشد. یك نیروی راهنما در تمام امور هستی وجود دارد و بطور حتم این نیرو در بشر نیز یافت می شود و تنها بخاطر وجود چنین قدرت هوشمندانه ای است كه ما قادر به ارائه هستی و زندگی در این دنیا می باشیم. بدون آن، سیاره ما تلی از بقایای سنگها و صخره ها می بود.

حال باید این را بدانیم كه چنین اصلی معلول یك ایمان كوركورانه یا عقیده مذهبی دانشمندان، فیلسوفها و كایروپراكتورها نمی باشد، بلكه بر اساس شواهد فیزیكی تجربه شده در دنیای واقعی ما استوار می باشد. به پیرامون خود نگاه كنید. آیا این دنیای هستی می تواند معلول علتهای تصادفی و شانسی باشد؟ چطور بال پرندگان به این كاملی و زیبایی برای پرواز طراحی شده، با تمام جزئیات مربوط به آن. آیا اینكه ریشه های گیاهان به سمت پائین و ساقه و برگهای آنها بسمت بالا رشد می كنند، یك رویداد اتفاقی است؟ اگر دنیای هستی واقعاً اتفاقی بود حداقل چند گیاه یافت می شد كه ریشه خود را به بالا می فرستاد و ساقه و برگهای خود را در خاك مدفون می كرد. خورشید فقط بعضی روزها بطور اتفاقی طلوع می كرد و ما نمی توانستیم از دوباره اتفاق افتادن هیچ پدیده ای اطمینان داشته باشیم. تصور اینكه دنیای هستی بدون هیچ كنترل هشیارانه ای در عملكرد می باشد. مانند اینست كه قبول داشته باشیم اهرام ثلاثه مصر در اثر یك حادثه اتفاقی ریزش سنگ بوجود آمده اند.

هوش ذاتی كه در نهاد و بنیاد هستی پیدا می شود. هنگامی كه برگهای یك گیاه بسوی نور خورشید می چرخند یا وقتی كه یك پرنده تا زمانی كه جوجه هایش از تخم بیرون بیایند، روی آنها می نشیند و یا زمانیكه كه بدن انسان می داند كه برای درمان و شفای خویش چه كند، قدرت واقعی هوش فطری دنیای هستی نمایان می شود. این هوش وذكاوت انسانی است كه میتواند اهرام ثلاثه را بسازد. لازمه خلق و نگهداری عجایب طبیعی كه پیرامون ما را فرا گرفته اند، حتی ذكاوتی بالاتر از این است در این همان هوش جهانی و دنیای هستی می باشد. درك چنین مفهومی برای ما انسانها مشكل می باشد و قادر نیستیم بفهمیم كه این قدرت از كجا پدید آمده و چگونه عمل می كند. تنها چیزی كه ما به آن اطمینان كامل داریم اینست كه چنین چیزی بنام هوش فطری دنیای هستی بایستی وجود داشته باشد و در غیر اینصورت هیچ چیز دیگر وجود خارجی نخواهد داشت. این هوش فطری است كه راهنمای ما در زمینه تطبیق با محیط افراد همان باشد و بدین وسیله است كه قادر به ادامه حیات هستیم. این همان قدرتی است كه برگهای یك گیاه كنار پنجره را بسوی نور می چرخاند. این گیاه را جابجا كنید و دوباره شاهد حركت برگها بسوی نور خواهید بود. این شما نیستید كه به گیاه می گوئید چه كند، این خود گیاه است كه می داند برای ادامه حیاتش به نور نیاز دارد و این هوش فطری گیاه به او می گوید. طپش قلب، هضم غذا، دفع مواد زائد، نبود گلبولهای سفید با عفونت در بدن همه و همه توسط این هوش فطری هدایت می شوند. اینها هیچكدام به یك نوزاد تعلیم داده نمی شوند. هوش فطری شما در حقیقت سازنده بدن سالم شماست، اگر وسایل كافی مثل انرژی یا مواد لازم برای این سازنده فراهم نباشد، سلامت بدست نخواهد بود.

 

جابجائی مهره ها یا اختلال حركتی بین مهره ای (vertebral  subluxation  or  biomechanical  intersegmental  dysfunction)

در دنیای ما، عملكرد بدن انسان همیشه به بهترین نحو ممكن نمی باشد. مغز به سلولهای بدن پیام می فرستد و به آنها دستور می دهد كه در نقاط معین بدن چه اعمالی باید صورت گیرد. این پیام ها در سیستم پیچیده ای از اعصاب منتقل می شوند. در راه انتقال آنها می توانند تداخل كنند یا ممكن است مسیر انحرافی را طی كنند و یا در طی مسیر دچار كندی سرعت شوند و یا حتی راه خود را گم كنند. بیشتر این تداخلات در طول ستون فقرات رخ می دهد كه در حقیقت مركز فرماندهی سیستم اعصاب می باشد.

تمامی اعصاب كه از مغز خارج می شوند در طول كانال ستون فقرات كه از مهره ها تشكیل شده اند. رد می شوند. در طول مسیرشان شاخه های اعصاب از سوراخهایی كه در طول ستون فقرات وجود دارند خارج می شوند تا به مقصد نهایی خود برسند. گاهی اوقات یك یا چند مهره ممكن است از جای خود جابجا شده كه ما این عارضه را subluxations  یا (BTD) می نامیم. هنگامی كه این جابجایی مهره اتفاق می افتد روی راه عبور عصب اثر گذاشته و آنرا تنگ می كند و در نتیجه جریان عصبی باعث می شود كه بدن پیام درست را از مغز دریافت نكرده و كارایی نرمال خود را از دست بدهد. بطور مثال وقتیكه یك ویروس بیماری زا به بدن حمله می كند، هوش فطری و ذاتی بدن شروع به فعالیت كرده و خود را برای مبارزه آماده می سازد و این اغلب به معنای اینست كه در بدن درجه حرارت بالا می رود كه تب بتواند به جنگ این متجاوز برود. اگر چنانچه اعصاب تحت فشار بوده و انتقال پیام عصبی دچار اختلال باشد و بدن كارائی لازم را دارا نباشد، توانائی بدن برای مبارزه با عفونت تضعیف خواهد شد.

 

 

برخی از مهمترین بیماریهایی که توسط ماساژ کایروپرکتیک درمان مبشوند :

درد كمر  (Lower  back  pain)

بیشتر اعصابهای حس درد ستون فقرات ، از مفاصل بین مهره ای یعنی همان دو انگشت قفل شده بهم  (interlocking  fingers) در پشت هر مهره قرار دارند. سطح معمولاً صافی كه این مفاصل روی آنها می چرخند، می توانند زبر و ناصاف و یا ملتهب و متورم شوند. در مورد درد كمر علتهای متفاوتی ممكن است دخیل باشند. طرز نشستن غلط و یا بلند كردن اشیاء با روش نادرست، خم شدن ناجور، ضربه و یا ناهنجاریهای ارثی ستون فقرات، هر كدام می تواند علت كمر درد باشند.

 

                                 

روش دكتر كایروپراكتیك كمك به بازگرداندن حركت نرمال و پوزیشن طبیعی قسمتهای صدمه دیده ستون مهره ها از طریق تكنیكهای تخصصی (adj) می باشد.

سهولت و موفقیت بالای این روش با مدارك متعدد و تحقیقهای بی شمار و به بسیاری بیماران كمك كرده است كه از روشهای ریسكی درمانی اجتناب كنند.

عصب سیاتیك بزرگترین و طولانی ترین عصـب بـدن می باشند كه قـطر آن اندازه انـگشت شسـت دسـتتان می باشد و در پشت پاهای شما قرار دارند.

هنگامیكه این اعصاب توسط التهاب و تورم بافت نرم مجاور آن تحت تأثیر قرار می گیرند و تحریك می شوند، دكترها آنرا معمولاً عارضه سیاتیك می خوانند.

یكی از علتهای اصلی درد سیاتیك اختلال حركتی سگمنتال می باشد كه این خود می تواند بعلت بیرون زدگی یافتق دیسك بین مهره ای بوجود آمده باشد.

ریشه عصب سیاتیك در قسمتی كه از نخاع خارج می شود، می تواند به همین علت تحریك شده یا تحت فشار قرار بگیرد. نتیجه آن می تواند درد شدید تیر كشنده در یك یا هر دو پا باشد.

روش متداول در طب تجویز داروی ضد درد یا تسكین دهنده عضلات و یا فیزیوتراپی و در نهایت جراحی است. در حالیكه روش درمانی كایروپراكتیك استفاده از (adj) دقیق و كنترل شده برای برداشتن فشار از روی ساختمان ستون فقرات می باشد. سیاتیك هم مثل بسیاری دیگر از بیماریها كه از ستون فقرات نشأت می گیرند، می تواند بخوبی به درمان كایروپراكتیك جواب دهد.

  

   

گردن درد (neck  pain)

آیا گردن انحنای طبیعی خود را دارا می باشد؟ آیا راه عبور اعصاب از میان مهره ها آزاد و بدون مانع می باشد؟ آیا طرز قرار گرفتن سر در حالت تعادل و تراز (balance) می باشد؟ آیا شانه ها همسطح می باشند؟

بررسی این سئوالات و همچنین موارد دیگر همه به دكتر كایروپراكتیك كمك می كند كه برنامه درمان بیمار را تعیین كند و ستون فقرات را به حالت اولیه نرمال باز گرداند.

دكتر كایروپراكتیك برای درمان گردن درد، ابتدا بدنبال علت اصلی آن می گردد. ابتدا تاریخچه كامل بیماری بررسی شده و سپس معاینه كامل صورت می گیرد. در این راه توجه بخصوصی به ساختمان و عمل مهره ها و چگونگی تأثیر آن بر روی سیستم اعصاب می شود.

 

 

سر درد(headaches)

یك علت معمول و غالباً نادیده گرفته شده سر درد، اختلال در عملكرد مهره های گردن و قسمت بالائی مهره های پشت می باشد.

هنگامیكه این مهره ها پوزیشن و حركت نرمال خود را از دست می دهند اعصاب حساس منطقه و گردش خون (عروق) مربوط به سر می توانند تحت تأثیر قرار بگیرند. سر دردهای كوبنده (زق زق) می تواند در اثر كشیدگی یا التهاب اعصاب و بافت مربوط به این قسمت ایجاد شوند.

اگر تشخیص پس از یك معاینه كامل، محدود بودن حركت مهره ها یا عدم انحنای نرمال ستون فقرات یا محدودیت مكانیكی مهره ها باشد، درمان كایروپراكتیك برای آن توصیه می شود و پس از یك توضیح كامل توسط دكتر كایروپراكتیك، بیمار برنامه درمانی خود كه بطور انحصاری برای مشكل خاص او طراحی شده را دریافت خواهد كرد.

 

 

وایپلش :

ضرباتی كه در اثر رخدادهای ورزشی، لیز خوردن، زمین خوردن یا تصادفات اتومبیل وارد می شود همگی می توانند روی گردن و پشت تأثیر نامطلوب داشته باشند اغلب صدماتی را كه در اثر چنین حوادثی بوجود می آیند، صدمات whiplash می نامند.

عدم ثباتی كه در ستون فقرات و بافتهای اطراف آن در نتیجه این ضربات بوجود می آیند می تواند باعث سردرد، سر گیجه، دید تار، درد شانه ها، بازوها و دستها، محدودیت توانایی در خم شدن و یا چرخیدن و درد كمر شوند. از آنجائیكه بدن سعی در مطابقت خود با این جریانات دارد، ممكن است علائم ناشی از این ضربات تا هفته ها و یا حتی ماهها بعد ظاهر شوند.

درمان كایروپراكتیك در چنین مواردی استفاده از تكنیكهای اختصاصی جهت نرمال كردن عملكرد ستون فقرات می باشد. پس از یك معاینه دقیق، یكسری از جلسات درمانی برای بازگرداندن حركت و پوزیشن نرمال ستون مهره ها توسط دكتر كایروپراكتیك توصیه می شود. اگر بیمار بلافاصله پس از جراحت مراجعه كرده باشد، در اثر درمان التهاب بسرعت كاهش یافته و تشكیل بافت اسكار به حداقل خود میرسد.

Whiplash بطور معمول در مواردی بوجود می آید كه به ماشین از پشت ضربه وارد شود و یا با یك جسم دیگر از جلو تصادف كند. 

 

بازگشت به صفحه اصلی 

 © 1389 مرکز آموزش ایران ، تمامي حقوق محفوظ است
Copyright © 2010 IranBodyWork.com , All rights reserved