مدارک بین المللی ماساژ
، مدارک معتبر و غیر معتبر ماساژ ، مدارک داخلی و یا مدارک خارجی ماساژ را چگونه از هم تشخیص بدهیم ؟

این سوالی هست که همیشه در ذهن ما وجود داره و خیلی از شاگردان دوره های مختلف و به خصوص دوره های ماساژ از من در این مورد سوال میکنند و میخواهند بدونند که واقعا چطور میشه فرق بین اینها رو تشخیص داد !

من سعی میکنم به طور خلاصه در این خصوص برای شما در این وبلاگ توضیحاتی بدهم که شما هم بتونید به راحتی انواع مدرک معتبر و غیر معتبر را از هم تشخیص بدهید و اگر باز هم سوالی دارید توسط ایمیل از من بپرسید و من هم سعی میکنم تا جای ممکن در وبلاگهام توضیحات کاملی در رابطه با سوالات شما بنویسیم و در زیر به طور کلی مدارک ماساژ را به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم میکنم :

1-     مدارک داخلی ماساژ : مدارک داخلی ماساژ توسط مراکز مختلف معتبر و غیر معتبر داخلی صادر میشود حالا سوال این هست که از کجا بدونیم کدوم معتبر و کدوم نا معتبر هست ؟

اگر مدرکی زیر نظر یکی از وزارت خانه های داخلی صادر شود معتبر میباشد ولی اگر مدرک زیر نظر شرکت و یا موسسه و یا انجمن برگزار شود که مجوز آموزش ماساژ از یکی از وزارتخانه های معتبر داخلی نداشته باشد معتبر نمیباشد البته وقتی من میگم معتبر نمیباشد منظورم برای سازمانهای بین المللی و یا کشورهای دیگر میباشد وگر نه نمیخواهم مدرک خاصی را رد کنم به خصوص که اگر از طرف یک انجمن رسمی داخلی باشد . به طور مثال مرکز فنی و حرفه ای دوره هایی را برگزار میکند و مدرک فنی و حرفه ای ماساژ میدهد که در داخل معتبر میباشد و به احتمال خیلی قوی میتونید مرکز ارائه خدمات ماساژ دایر کنید . اما آیا مدارک ماساژ فنی و حرفه ای در خارج هم معتبر میباشد ؟ اعتبار فنی و حرفه ای با توجه به تفاهم های بین المللی آن مرکز تعریف میشود و برای رشته های مختلف دارای اعتبار مختلفی میباشد و با توجه به اینکه رشته ماساژ در داخل هنوز تعریف دقیقی ندارد و دارای استانداردهای بین المللی نمیباشد بنابراین نمیتوان انتظار داشت که در کشورهای دیگر در حال حاضر اعتبار بالایی داشته باشد ، اما با توجه به توانایی ها و پتانسیل قوی که فنی و حرفه ای دارد انتظار میرود که به زودی بتوانند استانداردهای درست را در زمینه آموزش ماساژ تهیه و تنظیم کنند که بتواند در سطح بین المللی پاسخگوی نیاز هنرجویان باشد .

البته مراکز مختلف در داخل اقدام به صدور مدرک ماساژ میکنند که اگر میخواهید بدونید معتبر هست یا خیر باید مجوز رسمی آموزش که رشته ماساژ نیز در آن قید شده باشد را مشاهده کنید تا از اعتبار مدرک مطمئن شوید .

نکته : گاهی اوقات مثلا مدرکی توسط مرکز خاصی زیر نظر فنی و حرفه ای کشور صادر میشود که بعدها مشخص میشود چنین مدرکی هم اعتبار ندارد و جزء تخلفات اداری محسوب میشود ، چرا که بر فرض مثال فنی و حرفه ای مجوز آموزش ماساژ صورت را صادر کرده است اما مرکز مربوطه مدرک ماساژ تایلندی صادر میکند که هنوز چنین رشته ای در فنی و حرفه ای کشور جایی ندارد.

2-     مدارک خارجی ماساژ : در خارج از ایران هم مدارک در مراکز مختلف صادر میشود اما تشخیص اعتبار مدرک برای شاگردان داخلی بسیار سخت هست چرا که حتی در کنار خیابان هم مدارک تقلبی صادر میکنند و من شاهد خرید مدارک تقلبی ماساژ هم بودم . و یا مثلا با توجه به بازار داغ مدرک خارجی ، شخصی میاد خارج از ایران و یک شرکت به ثبت میرسونه و شروع به صدور مدرک برای مصرف داخل ایران میکند و البته این مدارک هم مورد تایید سفارت ایران در خارج هم هست چرا که شرکت در خارج از ایران ثبت شده است ، اما باید توجه داشته باشید که سفارت ایران نوع مدرک را تایید نمیکند بلکه شرکت ثبت شده را تایید میکند ! و همون فرد به داخل ایران برمیگردد و میگوید که مدارک بین المللی صادر میکند که سفارت ایران هم تایید میکند ! اما زمانیکه به سفارت ایران میرویم میگویند که ما فقط شرکتی که به ثبت رسیده است را تایید میکنیم . بنابراین مدارکی خارجی بین المللی زمانی معتبر  هستند که توسط یک مرکز معتبر که تحت نظر وزارت خانه مجوز آموزش داشته باشد ، صادر شده باشد و در کشور تایلند ما 3 وزارت خانه داریم که مجوز آموزش ماساژ و اسپا صادر میکند که نام آنها وزارت علوم ، وزارت بهداشت و وزارت کار میباشد . و مرکزی که من مدیریت میکنم زیر نظر وزارت بهداشت میباشد و دپارتمان ما هم در داخل خود وزارت بهداشت میباشد .

فرض کنید یک مدرک از کشور آلمان برای شما صادر شده است و شما میخواهید ببینید این مدرک معتبر هست یا نیست .... ابتدا روی مدرک را ببینید که آیا این مدرک از یک مرکز آموزشی صادر شده است و یا یک کمپانی ( شرکت ) و سپس آیا مجوز آموزش داشته اند یا خیر ؟ و البته یکی از راحترین راه ها این هست که مدرک را به سفارت آلمان ببرید و از آنجا سوال کنید که آیا این مدرک آموزشی ماساژ و یا آموزش اسپا معتبر هست یا خیر ؟ و اگر معتبر هست آن مرکز مجوز آموزش دارد یا خیر ؟

به طور مثال مدارکی خارجی بین المللی که ما در کشور تایلند صادر میکنیم در سفارت تایلند در ایران هم قابل استعلام میباشد و البته در تمامی کشورها معتبر میباشد و شاگردان زیادی در کشورهای مختلف زیر نظر مراکز ما آموزش دیده اند که در حال حاضر مشغول به کار و فعالیت با مجوزهای قانونی در کشورهای مختلف میباشند .

گاهی اوقات یک مدرک خارجی با اعتبار بین المللی را به یک مرکز خاص میبرید و آنها میگویند که اعتبار ندارد و کاملا به صورت سلیقه ای رفتار میکنند که البته آنها هم حق دارند چرا که تایید کردن و یا رد کردن یک مدرک در حد صلاحیت آنها نیست و آنها نمیتوانند در این خصوص نظری بدهند .

و یک نکته مهم دیگه هم اینکه گاهی اوقات مدارک توسط یک مرکز معتبر آموزش ماساژ صادر میشود اما مربی آموزش دهنده معتبر نیست و بنابراین احتمال اینکه در آینده اعتبار مدرک زیر سوال برود هست . از لحاظ قوانین کشور تایلند شخصی میتونه مربی باشه که دوره های مربیگری را گذرانده باشد و مدرک مربیگری ماساژ و اسپا را داشته باشد ، بنابراین اگر شخصی که آموزش ماساژ میدهد دارای مدرک مربیگری معتبر نباشد ، مدارک صادر شده برای شاگردان جای سوال دارد !