استعلام مدارک ماساژ : استعلام مدارک ماساژ یعنی اینکه از یک مرجع معتبر صحت یک مدرک ماساژ را جویا شویم . که پاسخ به این سوال را به دو بخش مدارک داخلی ایران و مدارک خارجی تقسیم میکنم :

مدارک داخلی : برای افرادی که داخل ایران هستند استعلام مدارک داخلی بسیار ساده هست ، مثلا فرض کنید میخواهید یک مدرک ماساژ که توسط کمیته ملی المپیک صادر شده است را استعلام کنید ، برای این کار با روابط عمومی کمیته ملی المپیک تماس بگیرید و در این زمینه جویا شوید ، و اگر مدرک از فنی و حرفه ای است که خیلی راحتتر میتونید به نزدیکترین مرکز فنی و حرفه ای مراجعه کنید و مدرک را نشان دهید و صحت و تایید مدرک را جویا شوید . من فکر میکنم که فنی و حرفه ای مثل دیگر سازمانهای معتبر آموزشی بانک اطلاعاتی را داشته باشد که لیست شاگردان و مدارک ذخیره شده است و خیلی راحت میتوانند این موضوع را بررسی کنند .

مدارک خارجی : برای اینکه متوجه شویم یک مدرک خارجی معتبر هست یا نیست یک راه مراجعه به سفارت خانه کشور صادر کننده میباشد . اما مشکل اینجاست که سفارت خانه تایید میکند که آیا مرکزی که مدرک را صادر کرده است وجود رسمی دارد یا خیر ! ولی آیا این مرکز مجوز آموزش دارد و اگر مجوز آموزش دارد آیا اعتبار بین المللی دارد ؟! اینها سوالاتی هست که پیش میاید که شما بایستی پیگیر شوید که واقعا کار ساده ای نیست چرا که اولا شما باید به زبان خارجی مسلط باشید و ثانیا شخص پاسخ دهنده تلفن شما بایستی به زبان خارجی که شما صحبت میکنید مسلط باشد ! که معمولا برای کشورهای شرقی بسیار سخت میتوان شرایط مناسب ارتباط را بوجود آورد مگر اینکه یک شخص رابط مورد معتبر چنین کار را برای شما انجام بدهد و البته این شخص باید در کشور صادر کننده مدرک حضور فیزیکی داشته باشد و وجود حقوقی داشته باشد تا بتواند مدارک شما را پیگیری کند . به طور مثال من از لحاظ حقوقی در کشور تایلند با عنوان مدیر پژوهشکده ماساژ تعریف شده هستم و زمانیکه پشت و یا روی مدارک را امضاء میکنم به معنی تایید مدارک میباشد و به عنوان یک شخص حقوقی پاسخگوی تایید مدارک ، مشکلات و یا حتی پشتیبانی از مدارک و کلیه شاگرانمان در تمامی کشورها میباشم . خیلی از مواقع در زمانیکه شما میخواهید در یک کشور خارجی شروع به کار کنید ، از مدارک شما استعلام میگیرند و باید شخصی برای پاسخگویی به آنها وجود داشته باشد ، اینجاست که فرق یک مرکز رسمی معتبر و یک مرکز رسمی غیر معتبر مشخص میشود ، یعنی اگر کسی پاسخگوی استعلام مدارک شما نباشد ، صد در صد به مشکل برمیخورید به خصوص اگر مدارکتون از کشورهای غیر زبان انگلیسی صادر شده باشد .

مثلا بارها مراکز کار کشورهای مختلف مدارک ما را برای متقاضیان کار در آن کشورها استعلام کرده اند که من شخصا پاسخگوی آنها بوده ام و به عنوان یک شخص حقوقی از کشور تایلند پاسخگوی آنها بوده ام . و البته گاهی هم نامه تایید نیاز دارند که اگر مرکز صدور مدارک شما معتبر نباشد به هیچ وجه برای پاسخ به نامه وزارت کار وقت نمیگذارند و یا گاهی حتی توان خواندن نامه انگلیسی را ندارند و بنابراین توجه ای نمیکنند و شما به راحتی شغلتون را از دست میدهید .