مرکز معتبر
یا مربی معتبر آموزش ماساژ :

به نظر من مربی معتبر مهمتر از مرکز آموزشی معتبر هست . گاهی اوقات من مربیانی داشته ام که زمان آموزش سعی میکردند مطالب را کامل توضیح ندهند و دفاعشون در برابر این حرکت ناپسند این بود که فوت کوزه گری را نباید آموزش داد ! که البته ما بلافاصله چنین مربیانی را از مرکزمون اخراج کرده ایم و سعی کرده ایم که مربیان دلسوز را جهت آموزش آماده کنیم . بنابراین در وحله اول مربی باید شخصیت یک مربی را داشته باشد و سپس از لحاظ علمی در سطح بالا باشد .

گاهی اوقات مدارس معتبر از مربیانی استفاده میکنند که صلاحیت آموزشی حتی از لحاظ علمی هم ندارند چه برسد از لحاظ اخلاقی ! که البته دلیل استفاده از چنین مربیانی پایین آوردن هزینه ها میباشد . اگر چه حتی در داخل ایران هم چنین روشی غیر قانونی هست اما خیلی از آموزشگاههای معتبر داخلی از مربیان غیر معتبر استفاده میکنند که در صورت اثبات تخلف به حساب میاید . مثلا شخصی که در یک آموزشگاه زیر نظر فنی و حرفه ای آموزش میدهد باید طبق استاندارد فنی و حرفه ای دارای صلاحیت آموزشی باشد و در غیر اینصورت شاگردان میتوانند از آن مرکز شکایت کنند .

و بر عکس گاهی یک مرکز بدون داشتن مجوز آموزش ماساژ ، از مربیانی استفاده میکنند که واقعا برای شاگرد وقت میگذارند و به صورت حرفه ای آموزش میدهند . که جای تقدیر دارد .

یک نکته و یک مثال : بهترین جراح قلب شاید نتونه یک استاد آموزشی خوب باشد و بر عکس یک استاد خوب دانشکده پزشکی شاید استاد خوبی باشد اما نتواند همانند شاگردانش عمل جراحی قلب را انجام بدهد . یعنی اینکه یک استاد و یا مربی باید دارای خصوصیات خاصی باشد که یکی از آنها عالم بودن است و دیگری صلاحیت اخلاقی و همینطور آشنایی با رمز و رموز روش آموزش و مدیریت کلاس ماساژ میباشد .