افراد و مراکز معتبر ماساژ :

اسامی افراد و مراکز معتبر آموزش ماساژ در داخل ایران :

خیلی وقتها از من سوال میکنید که فلان آقا و یا خانم که آموزش ماساژ میدهد و مدرک هم میدهد آیا معتبر هست و آیا شما ایشان را تایید میکنید و یا سوال میکنید که آیا ایشان دوره های مربیگری ماساژ را گذرانده است و آیا مدرک مربیگری ماساژ آقا و یا خانم .... مورد تایید هست و یا سوالی که همیشه در ذهن شما هست که آیا فلان مرکز آموزش ماساژ در داخل ایران معتبر هست یا خیر ؟ سعی میکنم به طور خلاصه پاسخ شما را بدهم :

به طور کلی از لحاظ اخلاقی درست نیست که من بخواهم فقط یک مرکز و یا یک شخص را در اینجا معرفی کنم و بایستی سعی کنیم این فرهنگ به اصطلاح زیراب زنی را کنار بگذاریم ، چون همه ماساژورها و مربیان ماساژ زحمت میکشند و تلاش میکنند تا بتونند از سفره ای که خدا برای آنها پهن کرده است سهم و روزی داشته باشند ، اما گاهی اوقات وقتی وبسایتها و وبلاگهای ماساژ را میخوانم واقعا تعجب میکنم که 4 تا ماساژور و مربی نمیتونند با کمال آرامش با هم همکاری کنند و هر کدوم میگن که اولین هستند مثلا اولین مرکز ، اولین ماساژور ، و با اینکه این علم دوباره پس از سالها به ایران برگشته و جای کار برای هزاران مربی و ماساژور هست اما هر کسی سعی میکنه چوب لای چرخ اون یکی بکنه و حتی مراکز و سازمانهای دولتی هم هنوز نتونسته اند یک مرکز مشخص معتبر را جهت مرکزیت امور ماساژ تعریف کنند و هر مرکز مدارک مربوط به خودش را معتبر میداند ، بنابراین در 2 بخش برای شما توضیحاتی میدهم که خودتون بتونید به راحتی افراد و یا مراکز معتبر را تشخیص بدهید :

- مراکز ماساژ : به نظر من مراکز آموزش ماساژ بایستی طبق قوانین داخلی کشور عمل کنند و مجوز رسمی از یکی از سازمانهای مربوطه داخلی را داشته باشند . بنابراین خیلی ساده هست که متوجه شوید آیا یک مرکز معتبر هست یا نیست . یک مرکز معتبر میبایستی مجوز آموزش داشته باشد . باید این موضوع را متوجه باشید که یک مرکز شاید مجوز انجام خدمات و سرویس دهی ماساژ را داشته باشد اما مجوز آموزش نداشته باشد و اگر شما میخواهید آموزش ببینید پس باید مجوز آموزش داشته باشد . و مجوزهای ماساژ تا جایی که من در ایران خبر دارم از مرکز فنی و حرفه ای ، آکادمی ملی المپیک و فدراسیون پزشکی ورزشی صادر میشود که البته بعضی از مراکز مجوز آموزش نمیدهند و فقط مجوز ارائه خدمات ماساژ را میدهند .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

- مربیان و اساتید ماساژ :

قبل از هر چیز باید فرق بین مفهوم مربی ماساژ و ماساژور را متوجه شویم ، که در بخش دیگر توضیح خلاصه ای داده ام ، حالا سوال این هست که به فرض شخصی مربی باشد ، ما از کجا متوجه شویم که آیا مربی معتبر هست و آیا مجوز آموزش دارد ؟

شخصی که مربی آموزشی ماساژ هست بایستی مدرک مربیگری داشته باشد که این اولین قدم هست که ما باید متوجه شویم ( البته به فرض که این مدرک خریداری نشده باشد ) ، و در قدم بعدی باید ببینیم که آیا مدرک مربیگری هنوز اعتبار دارد ؟ و آیا مدرک مربیگری ماساژ تقلبی نیست ؟ برای پاسخ به این 2 سوال بهترین راه ، تماس با مرکز صادر کننده مدرک میباشد ، که اطلاعات تماس روی مدرک و یا پشت مدرک مشخص میباشد . حالا شاید سوال کنید که برای مدارک خارجی چطور باید عمل کرد ؟ پاسخ به این سوال را هم در قسمت استعلام مدارک توضیح داده ام .