تای چی چیست ؟

تای چی, طب کل نگر, ورزش درمانی عمومی 

      کیفیت حقیقی تای چی  : دکتر آیهان کوهن

What is Tai Chi? How does Tai Chi improve health

کیفیت حقیقی تای چی
 
تای چی چیست ؟ چگونه تای چی سلامتی را بهبود می بخشد ؟


مردم همیشه این سئوال را از من می پرسند. تعدادی به دلیل اینکه در پارک ها شاهد تمرین این گونه تمرینات توسط تعداد افراد کثیری می باشند و تعداد دیگری نیز به دلیل اینکه به سختی می توانند فواید حاصل از اینگونه حرکات نرم بدنی را باور نمایند سئوال می پرسند.ما،امریکایی ها، کار ها را به سرعت انجام میدهیم .اغلب در سنخرانی های خود از حضار می پرسم “طول عمر سگ چقدر است ؟ و طول عمر یک لاک پشت چقدر است؟”تصور می کنم اکنون می دانید کدامیک انرژی خود را بهتر ذخیره می کنند.
تای چی تمرینی بسیار ویژه ، هنری ، و در عین حال ملایم در کل بدن ، و متکی به انرژی داخلی بوده ، که فواید فراوانی برای بدن ، ذهن و روح و روان ما ایجاد می نماید.
تای چی گونه ای است از هنر ، هنر حرکت ، با حرکات موزون و شبیه به رقص در ابرها. انسان حقیقتاً میتواند خودرا از طریق این حرکات ورزشی ابراز نماید. جریان زیبای تای چی با به حرکت درآمدن انرژی در بدن به انسان حس تندرستی و آسایش میدهد.تای چی نوعی مراقبه و تن آسایی ازطریق حرکت است که به آرامش فعالیت مغزی و ارتقاء تعادل شیمیایی در مغز کمک می کند. این موضوع با کمک نمودن به فرد در دورریختن ناپاکی ها از روح و جسم باعث ایجاد احساس مثبت و آرام در انسان می گردد.این فرآیند، “پاکسازی انرژی” نامیده می شود.به همین دلیل است که شماری از افراد از تای چی به منظور کاهش تنش و اضطراب بهره میگیرند. حرکات اصلی تای چی برگرفته از هنرهای رزمی می باشد.بنابراین تای چی نیز هنری رزمی ، و به عبارتی هنر رزمی داخلی و مورد استفاده در دفاع شخصی می باشد.انجام تمرینات تای چی می تواند به دو روش متفاوت موزون و رزمی صورت گیرد.اکثریت از روش موزون به منظور سلامتی ، درمان ، وکاهش استرس استقبال می نمایند. جوانتر ها از روش رزمی به منظور ایجاد قدرت بدنی ،تقویت ذهن و توسعه مهارتهای نبرد استقبال می نمایند.بسیاری از رزمی کاران زمانی که مسن تر می شوند نه تنها بدلیل درمان جراحات بلکه به منظور تقویت انرژی اندامهای بدن خود و جلوگیری از پیری، تمرینات تای چی را آغاز می نمایند .

 

فوائد تای چی
تای چی با استفاده از  اصول مشترک با طب چینی ،سطح مطلوب سلامتی و سیستم قوی ایمنی بدن را حفظ نموده ،یکپارچگی و توازن در بدن را ایجاد و توانایی خوددرمانی را بهبود می بخشد.این امر با انجام تمرینات تای چی و به تبع آن ارتقاء سیستم و جریان انرژی در بدن به وقوع می پیوندد.این جریان “جریان ملایم چی”نامیده می شود.این نوع چی مزایایی برای اندامهای بدن ، مانند سیستم قلبی عروقی ، دستگاه تنفس ، دستگاه گوارش و روده ای ، سیستم های اسکلت بندی ، عضلانی و عصبی به همراه دارد. همچنین به افزایش استقامت ، سطح انرژی روزانه ، و عملکرد ایمنی بدن کمک می کند. و از همه مهمتر، با ایجاد توازن در دو نیمکره مغز ، با ارتقاءسطح یادگیری ، افزایش حافظه و عملکرد بدن را بهبود می بخشد و به ورزش مغزی در بزرگسالان مشهور است.
با ملاحظه افرادی که بیشتر دوران زندگی خود را به انجام تمرینات تای چی پرداخته اند ، می توان دقت و شفافیت ذهن آنان را دریافت.با انجام تمرینات منظم تای چی قوه ادراک انسان تقویت می گردد.دلیل این امراثر گذاری تای چی بر روی انرژی داخلی بدن انسان می باشد. در ضمن هوشیاری بیشتری نیز نسبت به انرژی های پیرامونی شامل انرژی افراد و محیط اطراف ایجاد می نماید.
کسانی که متخصص انرژی درمانی ،حرکت درمانی ،یا سایر روش های درمانی از این قبیل می باشند ممکن است روش درمانی خود را به مراتب موثرتربدانند.در طول سالیان متمادی کسب تجربه در امر طب چینی ، چی کونگ و تای چی بازخوردها و نظرهای مثبت و دلگرم کننده فراوانی را از بیماران خود دریافت نموده ام .
در حال حاضرو به منظور یافتن روش های طبیعی درمان، تعداد فراوانی از بیماران چه از میان خانواده ویا سایرین از درمان به روشهای پزشکی رایج در غرب به سمت درمان طب شرقی روی آورده اند.آنان از نتایج حاصل از درمان به روش طب شرقی بسیار احساس رضایت می کنند.چرا؟ به دلیل این که جواب خود را داده و به عنوان روش درمانی موثر وبا قدمت طولانی شناخته شده است .

 

یادگیری تای چی 
حرکات تای چی آرام و دوار بوده با حرکت بدن هماهنگ می گردد . افراد اغلب اذعان می دارند که یادگیری تای چی مشکل است . جواب من به آنان همیشه “بلی” و “خیر” بوده است. اگر به درستی فراگرفته شود کار مشکلی نیست. یکی از مهمترین نکات در تمرینات تای چی این است که رها سازی ذهن و بدن توسط هنرجو می باشد.اغلب در می یابم که هنرجویان در کلاس های من و کلاس های تمرینات عملی بسیار هیجان زده و عصبی عمل می نمایند.به محض این که رها سازی صورت می گیرد خود شاهد هستند که تمرینات به نحو بسیاربهتری انجام می شود.از لحاظ تئوری وقتی عمل رها سازی صورت می گیرد ، انرژی آزاد و جاری می گردد.هنگامی که انسان خود را منقبض می نماید سبب انسداد انرژی شده که این موضوع عمل یادگیری را بسیار مشکل می نماید. 
تای چی به عنوان تمرین پیشرفته تولید و جاری سازی انرژی نیازمند تمایل به رها سازی و تمرکز کامل بر زمان حال از سوی فرد دارد.تنفس ، آرام ،عمیق و هماهنگ با هر حرکت می باشد.به مبتدیان تاکیدی بر روی تنفس نمی گردد .غالب تمرینات در طول حرکت و گام برداشتن انجام می گردد لیکن برخی تمرینات ایستا بر روی اصول مقدماتی تای چی برای هنرجویان مبتدی می تواند سودمند باشد. این نوع تمرینات برای مبتدیان ساده تر خواهد بود .بهتر است پیش از آغاز تمرینات تای چی ،گرم نمودن و یا قدم زدن سریع به مدت 10 الی 15 دقیقه صورت گیرد. درخاتمه و پس از اتمام تمرینات مدتی به انجام عملیات کششی اختصاص یابد .

پنج سبک یا فرم اصلی عبارتند از یانگ (Yang) ،چن (Chen) ، وو(Wu) ، وو-هائو(Wu- Hao)  و سان (Sun) . معروترین سبک ها به ترتیب یانگ ، وو ، چن می باشد . اکثرهنرجویان فرم یانگ با قاب حرکتی بزرگ را به دلیل سهولت فراگیری و انتقال آن به دیگری ، آموزش می بینند.سبک وو با قالب حرکتی کوچک نیز به دلیل سادگی فراگیری مورد علاقه افراد قدیمی تر می باشد .سبک چن به عنوان سبکی رزمی بسیار پرانرژی و قدرتی بوده و آموزش آن نیز مشکل تر می باشد.همه سبک های مورد اشاره با پیروی از اصول مشترک فوائد یکسانی را ایجاد می نمایند. افرادی که سبک رزمی را دنبال می نمایند می بایست برخی تکنیک های اجرای توئی شو- مشت دو نفره – را جهت نمایش و آزمون درک واقعی تای چی با حرکات ترکیب نمایند.
علیرغم این که تای چی فوائد درمانی فراوانی را به دنبال دارد،شاید مناسب همه افراد نباشد.این تمرینات برای افرادی که درگیر بیماری های جدی هستند عملی نمی باشد.برعکس چی کونگ می تواند در همه شرایط سودمند و مورد استفاده باشد.در صورتی که فردی دچار تنس عصبی زیادی باشد تای چی به عنوان تمرینی روزانه مناسب خواهد بود.زمانی که فرد تصمیم به فراگیری تای چی می نماید می بایست ضمن رعایت انضباط ،صبور بوده و تمرینات را با سخت کوشی انجام دهد زیرا که آموزش تای چی نیازمند صرف زمان می باشد.در صورتی که تمرینات با حرکات توئی شو همراه و ترکیب گردد بسیار سودمندتر و لذت بخش تر خواهد بود.تمرینات توئی شو روش تمرینی دو نفره و مشترکی است که می تواند جهت کسب مهارت های اساسی تمرکز بر انرژی و هدایت آن مورد استفاده قرارگیرد.می توان از مهارت های تای چی به منظور دفاع در برابر عوامل خارجی استفاده نمود.توئی شو از اصول مشترک با تای چی تبعیت می نماید.
هنرجویان مبتدی به منظور اجتناب از آسیب دیدگی در تمرینات تای چی می بایست از انجام نشست پایین خودداری نموده و ضمن تمرکز بر رها سازی به تدریج طول مدت تمرین را افزایش داده وحرکات ایستا را با حرکات در حال قدم زدن جا به جا نمایند.تاکید می گردد همیشه پیش از انجام تمرین حرکات گرم کردن صورت گیرد.
تای چی به مثابه سفری است که خویشتن داری و تادیب نفس می آموزد.سبک زندگی است و نوعی هوشیاری همیشگی نسبت به سلامت و تندرستی است . در جوامع پرشتاب امروزی جهت ایجاد توازن در زندگی،سر پا بودن ،تمرکز در کارها،حفظ و تداوم تندرستی،داشتن روحی سرشار ونیزشادبودن نیازمند تای چی هستیم .

آیهان کوهن ، پزشک چینی ،دانش آموخته هردو روش طب غربی و طب سنتی چینی می باشد.فارغ التحصیل دانشگاه پزشکی هونان چین می باشد.ایشان فراگیری تای چی و چی کونگ را از سال 1978  آغاز و همه ساله به دانش خود در زمینه طب سنتی چینی و هنرهای رزمی اضافه نمود.مولف کتاب های 1 – درمان طبیعی از طریق چی کونگ 
2- طب چینی به زبان ساده – راهنمای مبتدیان در درمان طبیعی و تندرستی
دکتر کوهن مدیر و صاحب کلینیک سلامتی طب چینی در هالیستون ، ماساچوست و رئیس و بنیانگزار موسسه غیر انتفاعی درمانی تای چی و چی کونگ جهت اشائه و ارتقاء انرژی درمانی و تحقیقات در زمینه بیماری های لاعلاج از طریق چی کونگ می باشد.دکتر کوهن بیماران خود را از طریق روش های مختلف تی سی ام و چی کونگ در کلینیک ماساچوست مداوا می نماید .همچنین سخنرانی هایی را برای  متخصصین بهداشت و عموم مردم برگزار و کلاس های آموزشی تای چی و چی کونگ در موسسه هالیستون خود برگزار می نماید.ایشان در حال حاضر به اتفاق خانواده خود ساکن میلفورد ایالت ماساچوست می باشد .
http://ymaa.com/articles/the-true-quality-of-tai-chi
ترجمه : مهندس  رضا شبیری

تای چی و چی کونگ نوشته رابرت چاکرو

تای چی و چی کونگ
رابرت چاکرو  
افرادی که  تای چی و چی کونگ را به صورت هنرهای مجزا و جداگانه تمرین می کنند به سرعت در می یابند که چی کونگ در لایه های متعددی از تای چی قرار گرفته است. انجام آگاهانه حرکات تای چی به عنوان تمرین چی کونگ نه تنها باعث افزودن فوائد چی کونگ به تای چی می شود بلکه بهبود کیفی حرکات تای چی را نیز سبب می گردد.مزایای بیشماری در خصوص ترکیب نمودن این دو هنر مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. لیکن در ابتدا برخی جنبه های پایه ای چی کونگ مورد ملاحظه قرار می گیرد.  
واژه چینی “کونگ” به معنی اکتساب مهارت ازطریق تمرینات مداوم و پایدارمی باشد،بنابراین “چی کونگ” از نظر لغوی به معنی مهارت چی قلمداد شده و اطلاق آن به هنری که تمرکز بر چی و گردش آن دارد قابل فهم است.ترجمه بدون واسطه لغت چی به زبان انگلیسی به دلیل عدم وجود مفهوم مشابه در زبان انگلیسی امکان پذیر نیست. با این وجود مفهوم چی طی هزاران سال با طب سنتی چین  عجین بوده و طب سوزنی روشی است که در آن جریان نیروی چی با استفاده از سوزن در بدن آزاد می گردد. حتی به باور برخی طی هزاران سال ،چی کونگ قدیمی تر از طب سوزنی چینی می باشد.بدلیل همسانی اثرات چی کونگ و طب سوزنی ،چی کونگ به عنوان “طب سوزنی بدون سوزن” شناخته می شود.

تفسیری از چی همانطور که در کتاب “کتاب تای چی” آورده ام به قرار زیر است :
سلول های بافت های بدن انسان قادر به حرکت از جای خود نسبت به سلول های مجاور ومتصل به خود نمی باشند.لیکن سلول ها ممکن است به خوبی قادر به تغییر شکل ظاهری خو باشند.این توانائی در فرم حیات تک سلولی مشاهده می گردد به صورتی که این گونه های حیاتی ،مواد مغذی و اکسیژن را از محیط پیرامون خود جذب ومواد زائد را ازبین می برند.در اثر ایجاد چنین حرکت میکروسکوپی ممکن است  احساس گزگز ویا پیچ . تاب خوردگی در زیر پوست به انسان دست دهد.ایده اولیه این است که گرفتگی و انقباض ایجاد شده در عضلات مانع حرمت سلول ها می گردد.به محض این که گرفتگی ایجاد شده رها گردد ،سلول ها مجال حرکت آزادانه خود را به دست می آورند که این امر کمک شایانی به تغذیه سلولی و پاک سازی مواد زائد می نماید. در صورتی که رهاسازی عضلات به میزان کافی با حرکات نرم (آن چنان که در تای چی و چی کونگ اتفاق می افتد) ترکیب گردد گروه های سلولی اجازه حرکت هماهنگ را یافته و موج حرکت در سراسر بدن انتشار می یابد.
جریان چی ایجاد شده اطلاعات موردنیاز برای متعادل نمودن عملکرد غدد و اندام های بدن را ارسال می نماید . هنگامی که چی به صورت بهینه جریان می یابد درمان شتاب گرفته و بر عکس زمانی که نیروی چی مختل میگردد می تواند به مشکلات سلامتی منجر شود.
چی کونگ به طور معمول درگیر با عناصر زیر می باشد : 1- song ( با تلفظ سانگ ، واژه ای چینی است که به رها سازی کلیه گرفتگی ها و انقباضات عضلانی که جهت حفظ تراز بهینه ساختاربدنی به کار می رود اطلاق می گردد.)، 2 – باز و بسته شدن آرام مفاصل ، 3 – چرخش ملایم اندام ، 4 – حرکت و مقاومت در برابر نیروی جاذبه زمین ، 5 – حرکت منفعلانه که حرکت بخش هایی از بدن بوده که بدون هیچگونه فعالیت عضلانی صورت گیرد . و6 – هماهنگی تنفس و حرکات بطور طبیعی یا خاص.
رها شدن از گرفتگی، عضلات و اندام های بدن را آزاد نموده و سبب حرکت مواج و طبیعی سلول ها می گردد.باز و بسته شدن و حرکات چرخشی ملایم سبب کشش و ماساژ مریدین ها و یا همان نصف النهار های طب سوزنی می گردد.حرکت عمودی اندام ها با درنظر گرفتن نیروی جاذبه زمین سبب تغییراتی در فشار هیدرولیکی در بدن می گردد که به نوبه خود سبب ماساژ اضافی سلول ها خواهد بود. حرکات آرام و منفعل اندام ها و سایر قسمت های بدن با ایجاد شتاب منجر به ماساژ عضلات و سلول ها می گردد.در نهایت عمل تنفس تاثیرات مربوط به اکسیژن رسانی ، ماساژ و ایجاد فشار را به همراه دارد.


کتاب اخیر من ، دینامیزم تای چی ، برخی از جنبه های تشریحی اندام های مربوط به  تنفس طبیعی و معکوس  را به تفصیل توضیح می دهد. به نظر من ، اصلی ترین فواید تندرستی چی کونگ حاصل از  عناصر فوق ، ارتقاء موارد زیر می باشد :
(الف) افزایش توانایی سلول های بدن برای تبادل محصولات زائد سوخت و ساز به اکسیژن و مواد مغذی ضروری 
(ب) تبادل اطلاعات برای هماهنگی و تعادل فعالیت های غدد و اندام.
هر فردی که مبادرت به انجام تمرینات تای چی می نماید ،درخواهد یافت که عناصر سانگ(رها سازی کلیه گرفتگی ها و انقباضات عضلانی) و حرکات طبیعی که در ارتباط با چی کونگ مطرح گردیده نیز به عنوان مشخصه های تای چی محسوب می گردد.به هر حال برخی حرکات چی کونگ شامل خم شدن به سمت جلو ، به طرفین و عقب می باشد.هرگز خم شدن به طرفین یا به عقب در حرکات تای چی دیده نشده ، لیکن گاهی شاهد حرکت خم شدن به سمت جلو می باشیم(به عنوان مثال “حرکت برداشتن سوزن از کف دریا”) . افزون بر آن برخی حرکات چی کونگ شامل کشش بازوها و باز نمودن مفاصل و قفسه سینه بسیار بیشتر از آن چه در تای چی به آن پرداخته می شود وجود دارد . بنابراین ضمن اذعان به وجود تفاوت ها این دو سبک هنری به وضوح با یکدیگر همپوشانی دارند .
بنا به تجربه اینجانب تدریس چی کونگ در زمان شروع هر جلسه کلاس تای چی از ارزش زیادی برخوردار است . البته می بایست مفاهیم درونی چی کونگ به همراه حرکات بیرونی آموزش داده شود.
معمولاً چی کونگ به حالت نشسته و یا ایستاده و بدون گام برداشتن که معمولاً در حرکات تای چی صورت می گیرد ،انجام می شود.
همچنین حرکات تای چی بسیار آسان و تکرار شونده بوده و به آسانی به خاطر سپرده و بازیابی می شوند . بنابراین یک هنر جوی مبتدی می تواند بدون نگرانی از ایجاد تعادل ، گام برداشتن و آن چه که در حرکت بعدی خواهد آمد ،تمرکز و توجه بیشتری به مفاهیم درونی چی کونگ نماید.
بنابراین آموختن چی کونگ هنرجویان مبتدی تای چی را قادر خواهد نمود که برخی از فوائد تای چی را که در آینده رخ خواهد داد را پیشاپیش تجربه نمایند .همچنین برای دستیابی به فوائد درمانی و تندرستی چی کونگ ، حرکات آن می بایست همراه با تن آسایی و حالتی طبیعی همانند حرکات تای چی صورت پذیرد.
بنابراین انجام حرکات چی کونگ در شروع هر جلسه اموزش تای چی حتی به هنرجویان پیشرفته در رسیدن به حالت آرامش و هوشیاری جهت پرداختن به تمرینات تای چی کمک می نماید.
یادگیری وشناخت شکل مطلوب و محدودیت های حرکتی اندام ها ،سود بسیار مهمی که از انجام حرکات چی کونگ به همراه تای چی به دست می آید .به عنوان مثال یکی از مشکلاتی که هرجویان مبتدی با آن روبرو هستند این است که به چه اندازه ای می بایست دست های خود را در حرکات “برگشت به عقب” (Roll Back) ،”برس زدن زانو” (Brush Knee) و “دور نمودن میمون”(Step Back to Repulse the Monkey) باز نمایند .در صرتی که اندامی بیش از حد باز یا بسته باشند دچار ضعف شده و حرکت رزمی ناقص خواهد بود. برخی مربیان هنگام انجام حرکات چی کونگ قوانینی ازقبیل “دستان خود را حداکثر 45 درجه باز نمایید”را تاکید می نمایند که در نتیجه هنرجو نسبت به تفاوت های جریان حرکت چی به هنگام باز و بسته کردن مفاصل و چرخش اندام ها در بدن خود حس کرده و آگاه می گردد . با وجود این که شناخت و درک قانون حرکت در خصوص میزان باز نمودن و شکل بهینه اندام های دست و پا برای هنرجویان مبتدی مناسب می باشد،لیکن هنگامی که شخصاًو به طور مستقیم جریان چی را در بدن خود تجربه نماید ،به شکل تجربه ای پایداروشرطی در خواهد آمد.
فایده دیگر انجام تمرینات چی کونگ به همراه تای چی ،موضوع زمان بندی و تقسیم زمان انجام حرکات فرم ها می باشد.در بعضی مواقع مبتدیان مشاهده می نمایند که سرعت انجام برخی حرکات بخصوص توسط هنرجویان با تجربه تر در ابتدا و انتها ی حرکات کندتر و در مرحله میانی سریعتر انجام میشود. برای یک مبتدی ، تقلید از ویژگی های انجام حرکات هنرجویان پیشرفته می تواند ارزشمند باشد ، ولی در نهایت این قابلیت ها و نیاز به آنها باید توسط خود فرد مبتدی تجربه گردد. در مورد کاهش سرعت در ابتدا و انتهای هر حرکت ، این گونه تفاوت ها برای هماهنگ کردن حرکت بیرونی با جریان داخلی چی در بدن و اندام ها عمل می نماید. از طریق انجام تمرینات چی کونگ می توان زودتر این جریان را احساس نمود .
از دیگر اثرات مثبت انجام همزمان تمرینات چی کونگ و تای چی این است که سادگی انجام حرکات سبب میگردد که رها سازی عمیق تری حادث گردد.زمانی که سطح جدیدتری از رها سازی تجربه می گردد ،انجام حرکات سخت تر تای چی امکان پذیر خواهد بود.
چی کونگ بر خلاف تای چی که نیازمند فضای کافی حرکتی می باشد ،تقریباً می تواند در هر مکانی انجام گیرد.در حقیقت انسان می تواند حتی در هنگامی که سوار آسانسور بوده بدون جلب توجه دیگری به انجام آن مبادرت ورزد.در همان زمان می توان از فوائد تای چی نیز بهره مند شده و سطح مهارت در آن را ارتقاء داد.

رابرت چاکرو از سال 1970 تحت نظر استادان بزرگ چنگ مان-چینگ ،ویلیام چن ،الن سامرز،آلیس هولتمن ، هاروی ، سوبر ،کوین هارینگتون و شین فان سیونگ به فراگیری تای چی ، چی کونگ ،خودسازی و هنرهای تندرستی – درمانی پرداخته است. به طور گسترده ای به آموزش و تدریس تای چی مشغول بوده و 5 کتاب که سه تای آن در مورد تای چی بوده تالیف نموده است.کتاب تای چی او یکی از فینالیست های جایزه انتشارات مستقل کتاب در حوزه تندرستی / پزشکی بوده و کتاب دینامیزم تای چی او برنده جایزه بهترین کتاب در زمینه تندرستی ،تمرین و تناسب اندام از سوی آژانس کتاب ایالات متحده گردیده است.استاد رشته فیزیک ودارای مدرک دکتری در رشته فیزیک تجربی از دانشگاه نیویورک بوده و موفق به دریافت گواهینامه مربی ارشد حوزه هوشیاری حرکتی گردیده است.

 

 چی کونگ میتواند ورم مفاصل را درمان نماید نوشته دکتر یانگ جوئینگ مینگ

چی کونگ میتواند ورم مفاصل را درمان نماید
 
دکتریانگ جوئینگ مینگ ، 17 می 2010 
در طول چهار هزار سال گذشته ،طب چینی جهت درمان ورم مفاصل روشهای خاص خود از قبیل تمرینات چی کونگ،طب سوزنی،ماساژ و درمان گیاهی را توسعه داده است . نوشتار زیر خلاصه ای است از مقاله دکتر یانگ جوئینگ مینگ با عنوان رفع آرتریت که در آن عوامل ایجاد ورم مفاصل تشریح گردیده است.

عوامل ورم مفاصل
با وجود آگاهی از چگونگی ایجاد برخی انواع آرتروز ،کماکان نسبت به دلایل ایجاد سایر گونه های آن بی اطلاع می باشیم.در این بخش تلاش خواهد گردید دلایل ممکن و شناخته شده آن جمع بندی و از برخی ایده های طب چینی و چی کونگ در این خصوص کمک بگیریم .

1-    ضعف اندامهای داخلی
بر این نکته واقفیم که وضعیت اندامهای داخلی کاملاً مرتبط با سلامتی مان می باشد.بر طبق نظریه طب چینی ، بدن دارای پنج عضو یین (YIN) می باشد که مهمترین نقش را در سلامتی و طول عمر ایفا می نمایند.این پنج عضو عبارتند از قلب ، کبد ، ریه ها ، کلیه و طحال . هر زمان که هر یک از اعضای مذکور فاقد عملکرد صحیح باشند آنگاه منجر به بیماری و یا حتی مرگ خواهد گردید . هرگاه هر یک از آنان دچار مشکلی گردد سایر اندامها نیز درگیر خواند شد . به عنوان مثال نقرس ورم مفاصل به دلیل عملکرد ناصحیح کبد و کلیه می باشد.
2- ژن معیوب
اخیراً دلایل ایجاد برخی انواع ورم مفاصل به دلیل نقص ژنتیکی که از والدین به ارث برده می شود گزارش گردیده است. بر اساس نظریه طب چینی ژنها عصاره حیات می باشند . این عصاره مسئول تولید هورمون ها بوده که از آن طریق تولید چی می تواند بهبود یابد . هنگامی که جریان چی به سمت مغز هدایت می گردد ، روح برانگیخته می شود . در صورت عملکرد صحیح این فعل و انفعالات ، سیستم ایمنی بدن قوی و شانس بیماری ضعیف خواهد بود. یکی از اهداف اصلی چی کونگ یادگیری چگونگی حفظ و مراقبت از تولید عصاره و در نتیجه تولید موثر چی می باشد.مقدار فراوان چی می تواند جهت تغذیه مغز به آن سمت هدایت می گردد.

3- مفاصل ضعیف
مفاصل ضعیف می تواند به دلایل موروثی و یا کم تحرکی و عدم ورزش کردن ایجاد گردد.بدن انسان ماشینی است زنده بنابراین استفاده هرچه بیشتر از آن سبب می گردد در موقعیت و شرایط بهتری قرار گیرد.طب چینی معتقد است حتی اگر انسان به صورت ارثی دچار ضعف مفاصل باشد ، تقویت آن از طریق تمرینات چی کونگ امکان پذیر می باشد.وقتی تمرین می نمائید نیروی چی از طریق حرکات عضلات و تاندونها به سمت مفاصل جاری می گردد.این عمل سبب تغذیه مفاصل و بازسازی آن می گردد.
4- آسیبها و صدمات
طبق نظریه طب نوین ،بعضی انواع ورم مفاصل به دلیل آسیب هایی است که به مفاصل وارد می گردد. علیرغم اینکه ممکن است آسیب وارد شده جدی نباشد ، لیکن ممکن است تبعات قابل ملاحظه ای به دنبال داشته باشد.آسیب های وارد شده ممکن است بر روی عضلات ، تاندون ها ، رباط ها یا حتی غضروف و استخوان ها اثر بگذارد.هرگاه هرگونه آسیب مفصلی حتی از نوع خفیف آن درمان نگردد ، در این صورت جریان طبیعی نیروی چی در ناحیه صدمه دیده تحت الشعاع قرار می گیرد.در صورت تداوم شرایط عدم توازن نیروی چی می تواند سبب مسائلی همانند ورم مفاصل گردد.

5- سالخوردگی
سالخوردگی همیشه مسبب ایجاد بیماری های فراوانی نظیر ورم مفاصل می گردد.هنگامی که انسان پیر می شود سطح نیروی چی در بدن پایین می باشد.هنگامی که سیستم بدن از میزان نیروی چی مورد نیاز خود محروم می گردد تخریب آن آغاز می گردد.یکی از دلایل اصلی تمرینات چی کونگ آموختن چگونگی کند نمودن فرآیند پیری از طریق باز تولید نیروی چی در بدن می باشد.
6- کمبود نیروی چی
کمبود نیروی چی مسبب بسیاری از مشکلات می گردد.این کمبود می تواند به دلیل افسردگی عاطفی و غمگینی باشد که منجر به حرکت چی به داخل و قرار دادن بدن در وضعیت یین می شود.این موضوع اندامهای  خارجی بدن را از نیروی چی محروم می سازد.وقتی این اتفاق می افتد انسان معمولاً احساس سرما می کند.در صورت تداوم مشکل برای مدتی طولانی ،عضلات و تاندون ها تحت تاثیر کمبود چی قرار می گیرند ومفاصل ضعیف خواهند شد.
کمبود نیروی چی دلایل دیگری از قبیل شرایط آب وهوایی نیزمی تواند داشته باشد. به عنوان مثال کمبود نیروی چی بدن انسان در زمستان بیشتر بوده که در نتیجه ورم مفاصل می تواند بسیار جدی تر مطرح باشد. کمبود نیروی چی همچنین می تواند به دلیل کار برای دوره های طولانی در نواحی مرطوب و یا در معرض سرما قرار گرفتن مفاصل باشد.
7- تنش
تنش شامل تنش روحی و جسمی می باشد که با یکدیگر مرتبط بوده و قابل جدا سازی نمی باشند.تنش های روحی و جسمی طولانی می تواند فشار بر روی مفاصل را تشدید نماید.به عنوان مثال برخی افراد خیلی عصبی می باشند و هنگام خواب دچار دندان قروچه می باشند که این موضوع می تواند منجر به ورم مفاصل در ناحیه آرواره ها و فک گردد.
اغلب تنش ها به دلیل اختلالات عاطفی است که مرتبط با واکنش های انسان در مواجهه با شرایط استرس زا  می باشد.بدین سبب ، یادگیری چگونگی تنظیم ذهن بخش مهمی از درمان ورم مفاصل می باشد.

سایر روش ها جهت پیشگیری یا درمان ورم مفاصل
تعدادی از روشهای دیگری نیز برای جلوگیری یا درمان ورم مفاصل وجود دارد . اگر چه بسیاری از آنها هنوز در انتظار تایید علمی ی باشند ، ممکن است ارزش توجه نمودن را داشته باشند. با این حال می بایست درک گردد که هرکس خصوصیات رفتاری و یا موضوعات وراثتی منحصر به خود را دارا می باشد. علاوه بر عادات و شیوه زندگی که هر فرد اختیارنموده است ، ساختار روحی و جسمی او نیز با دیگران متفاوت است. به عنوان مثال برخی افراد مبتلا به حساسیت ها و آلرژی و برخی دیگر نمی باشند. این بدان معنی است که علیرغم این که حتی اگر افراد دارای بیماری یکسان باشند ،لزوماٌ نمی توان از یک روش یکسان درمانی در مورد آنان بهره برد.حتی طب نوین غربی دریافته است که درمان یکسان و مشابه نتایج و تاثیرات یکسانی بر روی بیماران مختلف ندارد.بنابراین به طور خودکار برخی از روش های درمان که در مورد آن بحث گردید را حذف ننمایید.نهایتاً اینکه طب غربی صرفاً در مراحل ابتدایی است ، و ممکن است این راه حل های جایگزین را درک کرده و پذیرا گردد .
1- رژیم غذایی
افرادی که دارای تجربه در زمینه چی کونگ می باشند به تاثیر حیاتی و ارزشمند عامل غذایی در خصوص وضعیت نیروی چی در بدن واقف می باشند. به همین دلیل ، رژیم غذایی یکی از موضوعات مورد توجه عمده درطب چینی می باشد.جمله ای است که می گوید “همانی هستید که تناول می کنید”. مشهور است که رژیم غذایی نامناسب یکی از علل اصلی ورم مفاصل نقرسی می باشد.چینی ها گیاهان مختلف فراوانی را یافته اند که می تواند به کاهش درد و تورم ورم مفاصل کمک نماید. اخیرا کشف شده است که پروتئین ، کالری و چربی می تواند التهاب ورم مفاصل را کاهش دهد. روغن ماهی ممکن است در روند التهاب دخالت و در نتیجه علائم آرتریت روماتوئید را کاهش دهد .
2- تعییر محل سکونت
از آنجایی که چی در محیط پیرامون می تواند در نیروی چی موجود در بدن انسان تاثیر گذارد ، افراد مبتلا به ورم مفاصل باید توجه جدی به این رویکرد بنمایند. اگر آب و هوایی که در آن زندگی می کنید خیلی مرطوب و یا خیلی سردمی باشد ، ممکن است بر روی ورم مفاصل تاثیر گذارباشد. اخیرا کشف شده که چی در بدن ما می تواند به طور معنی داری تحت تاثبرمیدانهای الکترومغناطیسی تولید شده توسط فن آوری مدرن قرارگرفته ، و در نتیجه سبب  بروزبرخی از انواع سرطان ها شود. برای مثال ، افرادی که در نزدیکی خطوط فشار قوی زندگی می کنند بیشتر از کسانی که در این گونه مناطق زندگی نمی کنند مستعدابتلا به برخی انواع سرطان می باشند. شاید اثرات زیست محیطی مشابهی نیز در ورم مفاصل یافت شوند.
3- پوشاک
آن چه که می پوشید نیز ممکن است برروی نیروی چی بدن شما موثر باشد.در فصل زمستان می بایست خود را گرم نگهدارید و علی الخصوص مفاصل خود را محافظت نمایید.مفاصلی که یدون پوشش

محافظ باشند می توانند نیروی چی را به سرعت از دست دهند. این کشف شده است که بسیاری از الیاف دست بافت می تواند تاثیرات بسیار بدی بر توزیع و گردش نیروی چی در بدن داشته باشد. به عنوان مثال ، پلی استر به عنوان دلیل رکود نیروی چی در بدن شناخته شده است ، و ازتبادل نیروی چی بدن با نیروی چی زیست محیطی جلوگیری می نماید. شما ممکن است متوجه شده باشید که لباس تهیه شده از پلی استر می تواند مقدارقابل توجهی از الکتریسیته ساکن را در زمستان جمع و ذخیره نماید. این موضوع باعث ایجاد میدان الکترومغناطیسی شده و بر گردش نیروی چی در بدن شما تاثیر گذارد.
راه های بیشمار دیگری جهت بهبود وضعیت ورم مفاصل وجود دارند.به عنوان مثال گزارش گردیده که فعالیت جنسی می تواند با تحریک غدد آدرنال سبب تولید بیشتر کورتیکواستروئید ، هورمونی که التهاب مفاصل و درد را کاهش می دهد گردد. اعتقاد بر این است که فعالیت جنسی ممکن است باعث آزاد شدن اندورفین ، ماده ای که با ترشح طبیعی سبب رفع درد می شود نیزگردد.
آنچه که از مرور این بحث کوتاه برداشت میگردد این است که در صورت تمایل به شناخت کامل از ورم مفاصل می بایست با  شکیبایی به مطالعه و تحقیق در این مورد ادامه داد .تنها در آن صورت می توان به هدف درمان کامل دست یافت.

دکتر یانگ جوئینگ – مینگ نویسنده مشهور جهانی و مربی هنرهای رزمی چینی و چی کونک می باشد.متولد تایوان می باشد و بالغ بر 45 سال سابقه تعلیم و تدریس تای چی چوان ، چی کونگ و هنرهای رزمی چینی را دارا می باشد.ایشان مولف 35 کتاب و 80 ویدیوی آموزشی بوده و توسط مجله Inside Kung Fu به عنوان ده شخصیت برتر اثر گذار در هنرهای رزمی طی صد سال گذشته انتخاب گردیده است.دکتر یانگ هم اکنون ساکن ایالت کالیفرنیا می باشد.

       http://ymaa.com/articles/qigong-can-help-heal-arthritis

ترجمه : مهندس  رضا شبیری

 

  © 1389 مرکز آموزش ایران ، تمامي حقوق محفوظ است 

Copyright © 2010 IranBodyWork.com , All rights reserved